Definicja hasła: bernikla obrożna
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
Bernikla obrożna (Anser brachyrhynchus) jest gatunkiem gęsi, który zamieszkuje tereny północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest to ptak wielkości kaczki, o długości ciała dochodzącej do ok. 60 cm i masie do 1,5 kg. Ubarwienie bernikli jest charakterystyczne: szara głowa i szyja, białe upierzenie na grzbiecie i skrzydłach oraz czarne plamy na brzuchu.
Bernikla obrożna żeruje w stadach na łąkach i polach uprawnych, a także w pobliżu jezior i rzek. W Polsce można spotkać je w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia. Ptaki te są bardzo aktywne i lubią zmieniać miejsce gniazdowania. Zazwyczaj budują swoje gniazda na brzegach jezior lub rzek, ale czasami można je spotkać nawet w lasach.
Bernikla obrożna jest ptakiem drapieżnym, który poluje na małe ssaki, owady i ryby. Jest to ptak monogamiczny - para pozostaje razem przez całe życie. Samica składa od 4 do 8 jaj, a oboje rodziców bierze udział w opiece nad potomstwem.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bernikla obrożna w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)
- biała broń myśliwska
broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)
- bębenek
wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- bażantowate, bażantowate (Phasianidae)
rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.
- bielak
inaczej zając bielak.
- berdanka
przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.