Definicja hasła: bernikla obrożna
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
Bernikla obrożna (Anser brachyrhynchus) jest gatunkiem gęsi, który zamieszkuje tereny północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest to ptak wielkości kaczki, o długości ciała dochodzącej do ok. 60 cm i masie do 1,5 kg. Ubarwienie bernikli jest charakterystyczne: szara głowa i szyja, białe upierzenie na grzbiecie i skrzydłach oraz czarne plamy na brzuchu.
Bernikla obrożna żeruje w stadach na łąkach i polach uprawnych, a także w pobliżu jezior i rzek. W Polsce można spotkać je w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia. Ptaki te są bardzo aktywne i lubią zmieniać miejsce gniazdowania. Zazwyczaj budują swoje gniazda na brzegach jezior lub rzek, ale czasami można je spotkać nawet w lasach.
Bernikla obrożna jest ptakiem drapieżnym, który poluje na małe ssaki, owady i ryby. Jest to ptak monogamiczny - para pozostaje razem przez całe życie. Samica składa od 4 do 8 jaj, a oboje rodziców bierze udział w opiece nad potomstwem.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bernikla obrożna w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- brodzące, brodzące (Ciconiformes)
rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.
- biała stopa
teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- buchtowisko, buchtowisko, buchta
miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.
- brzemienna
jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.
- beczenie
1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).
- bekasy
nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.
- basior
dorosły samiec wilka.
- barwa
dawna nazwa farby zwierciny.