Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałuchy

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

Bałuchy to oczy zająca, które są bardzo charakterystyczne dla tego gatunku. Są one umieszczone na bokach głowy zająca i są one bardzo duże w stosunku do reszty jego ciała. Oczy te mają kształt okręgu i są one wykonane z cienkiej skóry, która jest przytwierdzona do kości czaszki. Skóra ta jest bardzo elastyczna i może się rozciągać, co pozwala zajęcy na widzenie w różnych kierunkach.

Bałuchy służą zajęcom do wykrywania niebezpieczeństwa. Gdy zając czuje się zagrożony, bałuchy trzeszczą, co pozwala mu wykryć potencjalne niebezpieczeństwo. Trzeszczenie to jest spowodowane skurczem mięśni twarzy i szyi, które powodują, że skóra wokół oczu staje się naprężona. Trzeszczenie to jest bardzo głośne i może być usłyszane na odległość kilku metrów.

Bałuchy służą także do komunikacji między samcami i samicami zajęcy. Samce używają ich do okazywania swojego uczucia samicom, a samice używają ich do okazywania swojego niezadowolenia lub strachu. Bałuchy mogą także być używane przez młode zające do okazywania swojego strachu lub radości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałuchy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bączek

inaczej antabka.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.