Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałuchy

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

Bałuchy to oczy zająca, które pełnią ważną rolę w jego zdolności do wykrywania niebezpieczeństwa oraz komunikacji z innymi osobnikami. Umieszczone po bokach głowy, bałuchy są bardzo duże względem reszty ciała zająca i mają kształt okręgu. Wykonane są z cienkiej, elastycznej skóry, przytwierdzonej do kości czaszki, co umożliwia widzenie w różnych kierunkach. Gdy zając czuje się zagrożony, bałuchy trzeszczą, co pozwala mu wykryć potencjalne niebezpieczeństwo. Trzeszczenie to jest spowodowane skurczem mięśni twarzy i szyi, powodującym naprężenie skóry wokół oczu. Bałuchy służą także do komunikacji między samcami i samicami zajęcy - samce używają ich do okazywania uczuć samicom, a samice do wyrażania niezadowolenia lub strachu. Bałuchy mogą być także używane przez młode zające jako sposób wyrażania strachu lub radości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałuchy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bielactwo

inaczej albinizm.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bączek

inaczej antabka.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.