Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bokobrody

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

Bokobrody to charakterystyczne kępy sierści, które występują na policzkach rysia. Są one zazwyczaj bardzo długie i gęste, a ich długość może sięgać nawet do 10 cm. Bokobrody służą rysiowi do ochrony twarzy przed zimnem i wilgocią oraz chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sierść jest bardzo miękka i delikatna, co pozwala rysiowi na swobodne poruszanie się w trudnym terenie. Bokobrody są również uważane za oznakę statusu społecznego u rysiów, ponieważ długość i gęstość sierści może być wykorzystywana jako wskaźnik zdrowia i dobrego samopoczucia.

Bokobrody służą również do komunikacji między rysiami. Zmiany w ich pozycji mogą być używane do wyrażania emocji lub sygnałów ostrzegawczych. Na przykład, jeśli ryś jest zaniepokojony lub zdenerwowany, może unieść bokobrody, aby wyrazić swoje nastawienie. Podobnie, jeśli chce ostrzec innego rysia o niebezpieczeństwie, może unieść bokobrody i skierować je w stronę potencjalnego zagrożenia.

Bokobrody są ważnym elementem anatomii rysia i stanowią ważny element jego systemu obronnego. Służy on także do komunikacji między tymi drapieżnikami i jest uważany za oznakę statusu społecznego. Dzięki temu rysie mogą lepiej porozumiewać się ze sobą i chronić się przed niebezpieczeństwami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bokobrody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.