Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bokobrody

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

Bokobrody to charakterystyczne kępy sierści, które występują na policzkach rysia. Są one zazwyczaj bardzo długie i gęste, a ich długość może sięgać nawet do 10 cm. Bokobrody służą rysiowi do ochrony twarzy przed zimnem i wilgocią oraz chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sierść jest bardzo miękka i delikatna, co pozwala rysiowi na swobodne poruszanie się w trudnym terenie. Bokobrody są również uważane za oznakę statusu społecznego u rysiów, ponieważ długość i gęstość sierści może być wykorzystywana jako wskaźnik zdrowia i dobrego samopoczucia.

Bokobrody służą również do komunikacji między rysiami. Zmiany w ich pozycji mogą być używane do wyrażania emocji lub sygnałów ostrzegawczych. Na przykład, jeśli ryś jest zaniepokojony lub zdenerwowany, może unieść bokobrody, aby wyrazić swoje nastawienie. Podobnie, jeśli chce ostrzec innego rysia o niebezpieczeństwie, może unieść bokobrody i skierować je w stronę potencjalnego zagrożenia.

Bokobrody są ważnym elementem anatomii rysia i stanowią ważny element jego systemu obronnego. Służy on także do komunikacji między tymi drapieżnikami i jest uważany za oznakę statusu społecznego. Dzięki temu rysie mogą lepiej porozumiewać się ze sobą i chronić się przed niebezpieczeństwami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bokobrody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bielactwo

inaczej albinizm.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.