Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: burknięcie

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

Burknięcie jest charakterystycznym odgłosem wydawanym przez jarząbka, gdy zrywa się z ziemi. Jest to głośny, długotrwały dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilkuset metrów. Burknięcie występuje zazwyczaj w porze nocnej lub wczesnym rankiem i ma znaczenie zarówno w komunikacji społecznej ptaków, jak i w samym procesie godowym. Służy do oznaczania terytorium i ostrzegania innych ptaków o swojej obecności, a także jako sposób na przyciągnięcie partnera przez samce. W okresie godowym jarząbka można usłyszeć długie serie burknięć, które trwają nawet kilka minut, co stanowi istotne sygnały dla myśliwych oraz innych osób korzystających z lasów.

W kontekście łowieckim burknięcie jest istotnym elementem sygnalizującym obecność jarząbków i ich terytorium, co pozwala myśliwym na świadome zachowanie w ich pobliżu. Ponadto ten charakterystyczny dźwięk jest także używany przez myśliwych do rozpoznawania obszarów zamieszkiwanych przez te ptaki oraz monitorowania populacji jarząbków na danym terenie łowieckim. Wiedza o miejscach, gdzie można usłyszeć burknięcia, umożliwia efektywniejsze polowanie i lepsze zrozumienie zachowań jarząbków.

Wartościowa jest również dla naukowców prowadzących badania dotyczące ekologii i zachowań ptaków leśnych. Obserwacje i analiza występowania burków mogą dostarczyć istotnych danych dotyczących migracji, obszarów lęgowych i preferencji środowiskowych jarząbków. Dzięki temu możliwe jest lepsze zrozumienie biologii tego gatunku oraz podejmowanie działań mających na celu ochronę jego naturalnego habitatu oraz zapewnienie odpowiednich warunków do rozmnażania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj burknięcie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

basior

dorosły samiec wilka.

bielactwo

inaczej albinizm.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bojownik batalion

inaczej batalion.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.