Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Białowieska Puszcza

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, w którym występują żubry.
Od początku państwa polskiego Puszcza Białowieska odgrywała szczególną rolę jako teren łowiecki królów. Polowano w niej nie tylko dla przyjemności, ale również w celu zaopatrzenia wojska w mięso podczas wojny (m.in. odbyły się tam wielkie łowy przed bitwą pod Grunwaldem). Niestety, oprócz prawdziwych myśliwych wśród królów jak np. Stefan Batory, byli także Zwykli strzelacze. Do dziś w Białowieskiej Puszczy stoi obelisk przypominający polowanie takiego "myśliwego" Augusta III. Wyryty na nim napis, świadczy o doskonałym wówczas stanie zwierzyny i niepohamowanej pasji króla: „Dnia 27 september 1752. Król Polski, Elektor Saski z Królową Jeymością y Królewiczem Ichmość Xawerem i Karolem, tu mieli polowanie żubrów zabili 42 żubrów, to jest 11 wielkich, z których najważnieyszy ważył 14 cetnarów 53 funtów, 7 mnieyszych, 18 żubrzyców, 6 młodych, 13 łosiów... 2 sarn... Summa 57 sztuk.„

Białowieska Puszcza to obszar leśny o powierzchni około 1250 km2, znajdujący się w Europie Środkowej. Jest to największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim, z czego 51 km2 stanowi Białowieski Park Narodowy. Obszar ten charakteryzuje się rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, gdzie występują żubry. Puszcza Białowieska odgrywała szczególną rolę jako teren łowiecki królów od czasów początku państwa polskiego. Polowania w Puszczy Białowieskiej odbywały się zarówno dla przyjemności, jak i w celu zaopatrzenia wojska w mięso podczas wojen.

Puszcza Białowieska słynie z bogactwa fauny i flory oraz unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które można tam spotkać. W obszarze puszczy występują dzikie żubry, wilki, rysie, lisy, sarny oraz dziki. Roślinność składa się głównie z drzew iglastych (sosna, świerk) oraz drzew liściastych (buk, dąb). Ten obszar jest znany ze swojej nienaruszonej przez człowieka natury i istnieje od około 10 000 lat.

Białowieska Puszcza jest również objęta ochroną UNESCO od 1979 roku i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz stanowi część Europejskiej Sieci Natura 2000. W celu ochrony unikalnego ekosystemu wprowadzono szereg ograniczeń dotyczących polowań, pozyskiwania drewna i innych działań człowieka. Dzięki tym działaniom zagwarantowane jest zachowanie autentyczności tej jednej z najstarszych puszczy w Europie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Białowieska Puszcza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)