Definicja hasła: Białowieska Puszcza
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, w którym występują żubry.
Od początku państwa polskiego Puszcza Białowieska odgrywała szczególną rolę jako teren łowiecki królów. Polowano w niej nie tylko dla przyjemności, ale również w celu zaopatrzenia wojska w mięso podczas wojny (m.in. odbyły się tam wielkie łowy przed bitwą pod Grunwaldem). Niestety, oprócz prawdziwych myśliwych wśród królów jak np. Stefan Batory, byli także Zwykli strzelacze. Do dziś w Białowieskiej Puszczy stoi obelisk przypominający polowanie takiego "myśliwego" Augusta III. Wyryty na nim napis, świadczy o doskonałym wówczas stanie zwierzyny i niepohamowanej pasji króla: „Dnia 27 september 1752. Król Polski, Elektor Saski z Królową Jeymością y Królewiczem Ichmość Xawerem i Karolem, tu mieli polowanie żubrów zabili 42 żubrów, to jest 11 wielkich, z których najważnieyszy ważył 14 cetnarów 53 funtów, 7 mnieyszych, 18 żubrzyców, 6 młodych, 13 łosiów... 2 sarn... Summa 57 sztuk.„
Białowieska Puszcza jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce, ponieważ jest to jedyny w Europie obszar leśny, który nie został zmieniony przez człowieka. Jest to również jeden z najstarszych lasów w Europie, który istnieje od około 10 000 lat. Puszcza Białowieska słynie z bogactwa fauny i flory, a także z unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które można tam spotkać. W puszczy można spotkać dzikie żubry, wilki, rysie, lisy, sarny i dziki. Roślinność składa się głównie z drzew iglastych takich jak sosna i świerk oraz drzew liściastych takich jak buk i dąb.
Białowieska Puszcza jest chroniona przez UNESCO od 1979 roku i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Jest to również część Europejskiej Sieci Natura 2000. W celu ochrony tego unikalnego ekosystemu wprowadzono szereg ograniczeń dotyczących polowań, pozyskiwania drewna i innych działań człowieka.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Białowieska Puszcza w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- baran, baran, tryk
dorosły samiec muflona.
- biała broń
broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż
- breneka
potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- buchtowisko, buchtowisko, buchta
miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.
- białoczółka
inaczej gęś białoczelna.
- brodzące, brodzące (Ciconiformes)
rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.
- berło
drążek na który sadza się ptaka łowczego,
- brek
typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.
- borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).
gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)