Definicja hasła: Białowieska Puszcza
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, w którym występują żubry.
Od początku państwa polskiego Puszcza Białowieska odgrywała szczególną rolę jako teren łowiecki królów. Polowano w niej nie tylko dla przyjemności, ale również w celu zaopatrzenia wojska w mięso podczas wojny (m.in. odbyły się tam wielkie łowy przed bitwą pod Grunwaldem). Niestety, oprócz prawdziwych myśliwych wśród królów jak np. Stefan Batory, byli także Zwykli strzelacze. Do dziś w Białowieskiej Puszczy stoi obelisk przypominający polowanie takiego "myśliwego" Augusta III. Wyryty na nim napis, świadczy o doskonałym wówczas stanie zwierzyny i niepohamowanej pasji króla: „Dnia 27 september 1752. Król Polski, Elektor Saski z Królową Jeymością y Królewiczem Ichmość Xawerem i Karolem, tu mieli polowanie żubrów zabili 42 żubrów, to jest 11 wielkich, z których najważnieyszy ważył 14 cetnarów 53 funtów, 7 mnieyszych, 18 żubrzyców, 6 młodych, 13 łosiów... 2 sarn... Summa 57 sztuk.„
Białowieska Puszcza to obszar leśny o powierzchni około 1250 km2, znajdujący się w Europie Środkowej. Jest to największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim, z czego 51 km2 stanowi Białowieski Park Narodowy. Obszar ten charakteryzuje się rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, gdzie występują żubry. Puszcza Białowieska odgrywała szczególną rolę jako teren łowiecki królów od czasów początku państwa polskiego. Polowania w Puszczy Białowieskiej odbywały się zarówno dla przyjemności, jak i w celu zaopatrzenia wojska w mięso podczas wojen.
Puszcza Białowieska słynie z bogactwa fauny i flory oraz unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które można tam spotkać. W obszarze puszczy występują dzikie żubry, wilki, rysie, lisy, sarny oraz dziki. Roślinność składa się głównie z drzew iglastych (sosna, świerk) oraz drzew liściastych (buk, dąb). Ten obszar jest znany ze swojej nienaruszonej przez człowieka natury i istnieje od około 10 000 lat.
Białowieska Puszcza jest również objęta ochroną UNESCO od 1979 roku i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz stanowi część Europejskiej Sieci Natura 2000. W celu ochrony unikalnego ekosystemu wprowadzono szereg ograniczeń dotyczących polowań, pozyskiwania drewna i innych działań człowieka. Dzięki tym działaniom zagwarantowane jest zachowanie autentyczności tej jednej z najstarszych puszczy w Europie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Białowieska Puszcza w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- byk stadny
jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.
- barłóg
legowisko dzika lub niedźwiedzia.
- bieleć
o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).
- bojownik batalion
inaczej batalion.
- bażantarnia
zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)
- bigle
angielska rasa psów gończych.
- bażant kaukaski
inaczej bażant zwyczajny.
- berto
drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.
- bukiet
gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.
- bieg myśliwski
współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.