Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekas dubelt

bekas dubelt

inaczej dubelt.

Bekas dubelt, inaczej zwany dubeltem, jest ptakiem z rodziny brodźców, większym od kszyka. Ubarwienie obu płci jest jednakowe. Charakteryzuje się czterema parami skrzydeł, z których dwie zewnętrzne są białe, a dwie dalsze pokryte są białymi plamkami. Na brzuchu występuje śniade plamkowanie. Posiada długość ciała wynoszącą 28-30 cm oraz rozpiętość skrzydeł rzędu 47-50 cm. Bekas dubelt zamieszkuje mokradła i bagna, szczególnie na wschodzie Polski, gdzie to spotyka się go najczęściej. Samica składa 4 jaja po wiosennych tokach, które wysiaduje przez około 22-24 dni.

Jest to ptak łowny, polowany często przez myśliwych. Dzięki swojemu ubarwieniu jest dobrze widoczny w locie - białe skrzydła kontrastują z ciemnymi plamkami na brzuchu. Jednak gdy siada na gałęzi drzewa lub trawy staje się trudniejszy do zauważenia ze względu na kamuflaż. Bekas dubelt aktywny jest zarówno w dzień jak i w nocy.

Ptak ten odżywia się owadami i innymi małymi bezkręgowcami znalezionymi w mokradłach i bagnach. Jego szybki i gwałtowny lot przyczynia się do jego efektywności jako drapieżnika. Dzięki swojej charakterystycznej budowie ciała i zachowaniom, bekas dubelt stanowi istotny element ekosystemu bagiennego kraju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas dubelt w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bigle

angielska rasa psów gończych.

buszówka

inaczej buszowanie.

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bączek

inaczej antabka.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

blaski

inaczej trzeszcze.

bok

inaczej nadlufka.