Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekas dubelt

bekas dubelt

inaczej dubelt.

Bekas dubelt, inaczej zwany dubeltem, jest ptakiem z rodziny brodźców, większym od kszyka. Ubarwienie obu płci jest jednakowe. Charakteryzuje się czterema parami skrzydeł, z których dwie zewnętrzne są białe, a dwie dalsze pokryte są białymi plamkami. Na brzuchu występuje śniade plamkowanie. Posiada długość ciała wynoszącą 28-30 cm oraz rozpiętość skrzydeł rzędu 47-50 cm. Bekas dubelt zamieszkuje mokradła i bagna, szczególnie na wschodzie Polski, gdzie to spotyka się go najczęściej. Samica składa 4 jaja po wiosennych tokach, które wysiaduje przez około 22-24 dni.

Jest to ptak łowny, polowany często przez myśliwych. Dzięki swojemu ubarwieniu jest dobrze widoczny w locie - białe skrzydła kontrastują z ciemnymi plamkami na brzuchu. Jednak gdy siada na gałęzi drzewa lub trawy staje się trudniejszy do zauważenia ze względu na kamuflaż. Bekas dubelt aktywny jest zarówno w dzień jak i w nocy.

Ptak ten odżywia się owadami i innymi małymi bezkręgowcami znalezionymi w mokradłach i bagnach. Jego szybki i gwałtowny lot przyczynia się do jego efektywności jako drapieżnika. Dzięki swojej charakterystycznej budowie ciała i zachowaniom, bekas dubelt stanowi istotny element ekosystemu bagiennego kraju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas dubelt w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bruceloza

inaczej choroba Banga.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

basior

dorosły samiec wilka.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.