Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekas dubelt

bekas dubelt

inaczej dubelt.

Bekas dubelt, inaczej zwany dubeltem, jest ptakiem z rodziny brodźców, większym od kszyka. Ubarwienie obu płci jest jednakowe. Charakteryzuje się czterema parami skrzydeł, z których dwie zewnętrzne są białe, a dwie dalsze pokryte są białymi plamkami. Na brzuchu występuje śniade plamkowanie. Posiada długość ciała wynoszącą 28-30 cm oraz rozpiętość skrzydeł rzędu 47-50 cm. Bekas dubelt zamieszkuje mokradła i bagna, szczególnie na wschodzie Polski, gdzie to spotyka się go najczęściej. Samica składa 4 jaja po wiosennych tokach, które wysiaduje przez około 22-24 dni.

Jest to ptak łowny, polowany często przez myśliwych. Dzięki swojemu ubarwieniu jest dobrze widoczny w locie - białe skrzydła kontrastują z ciemnymi plamkami na brzuchu. Jednak gdy siada na gałęzi drzewa lub trawy staje się trudniejszy do zauważenia ze względu na kamuflaż. Bekas dubelt aktywny jest zarówno w dzień jak i w nocy.

Ptak ten odżywia się owadami i innymi małymi bezkręgowcami znalezionymi w mokradłach i bagnach. Jego szybki i gwałtowny lot przyczynia się do jego efektywności jako drapieżnika. Dzięki swojej charakterystycznej budowie ciała i zachowaniom, bekas dubelt stanowi istotny element ekosystemu bagiennego kraju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas dubelt w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).