Definicja hasła: bekas dubelt
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
Bekas dubelt, inaczej zwany dubeltem, jest ptakiem z rodziny brodźców, większym od kszyka. Ubarwienie obu płci jest jednakowe. Charakteryzuje się czterema parami skrzydeł, z których dwie zewnętrzne są białe, a dwie dalsze pokryte są białymi plamkami. Na brzuchu występuje śniade plamkowanie. Posiada długość ciała wynoszącą 28-30 cm oraz rozpiętość skrzydeł rzędu 47-50 cm. Bekas dubelt zamieszkuje mokradła i bagna, szczególnie na wschodzie Polski, gdzie to spotyka się go najczęściej. Samica składa 4 jaja po wiosennych tokach, które wysiaduje przez około 22-24 dni.
Jest to ptak łowny, polowany często przez myśliwych. Dzięki swojemu ubarwieniu jest dobrze widoczny w locie - białe skrzydła kontrastują z ciemnymi plamkami na brzuchu. Jednak gdy siada na gałęzi drzewa lub trawy staje się trudniejszy do zauważenia ze względu na kamuflaż. Bekas dubelt aktywny jest zarówno w dzień jak i w nocy.
Ptak ten odżywia się owadami i innymi małymi bezkręgowcami znalezionymi w mokradłach i bagnach. Jego szybki i gwałtowny lot przyczynia się do jego efektywności jako drapieżnika. Dzięki swojej charakterystycznej budowie ciała i zachowaniom, bekas dubelt stanowi istotny element ekosystemu bagiennego kraju.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas dubelt w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- buchtowanie
rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.
- bródka
krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- bąblowica
choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- bekas funtowy
gwarowe określenie dubella.
- borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).
gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)