Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: blaski

blaski

inaczej trzeszcze.

Blaski, inaczej trzeszcze, to charakterystyczne połyskujące odblaski w świetle słonecznym lub reflektorów, które pojawiają się na oczach zająca. Stanowią one efekt odbicia światła od warstwy rogówki oraz ciekłego środka oka. Blaski występują u wielu gatunków zwierząt, jednak szczególnie dobrze widoczne są u zająca.

Zjawisko blasków ma istotne znaczenie dla polowania na zające, ponieważ ułatwia ono lokalizację zwierzęcia w terenie. Łowcy wykorzystują blaski do identyfikacji zająca i oceny jego pozycji oraz ruchu. Pojedynczy blask może być bardzo jasny i łatwy do zauważenia, co umożliwia precyzyjne określenie kierunku, w którym porusza się zwierze.

W praktyce polowania na zające łowcy starają się unikać bezpośredniego patrzenia zwierzyny w oczy, aby uniknąć wywołania blasków, które mogłyby przestraszyć lub zagrozić ucieczką zdobyczy. Zamiast tego koncentrują się na obserwacji ruchu i śladów zwierzęcia, a jedynie okazjonalnie sprawdzają jego pozycję przez zwrócenie uwagi na ewentualne blaski.

W kontekście przyrody i ekologii zjawisko blasków u zająca jest interesującym przykładem adaptacji do środowiska, którego funkcja obejmuje zarówno ochronę przed drapieżnikami poprzez unikanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego, jak i ułatwianie polowania człowiekowi poprzez identyfikację zdobyczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj blaski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bielak

inaczej zając bielak.

brochowisko

inaczej babrzysko.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej