Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biegasowy

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

Biegasowy to myśliwy, który porusza się pieszo podczas polowania z psami gończymi. Jest to jeden z najstarszych sposobów polowania, w którym myśliwy współpracuje z psami, aby odnaleźć i złapać zwierzynę. Biegasowy musi być wytrzymały fizycznie i mieć dobrą kondycję, aby móc długo biegać i nadążać za psami. Musi również mieć dobre umiejętności obserwacji, aby móc szybko wykrywać ślady zwierzyny i określać jej położenie.

Biegasowy musi również być dobrze poinformowany o terenie, na którym poluje. Powinien wiedzieć, gdzie szukać zwierzyny oraz jakie są najlepsze trasy do jej śledzenia. Powinien również wiedzieć, jak poruszać się po terenie bezpiecznie i skutecznie.

Biegasowi często towarzyszą inne osoby, takie jak inni myśliwi lub pracownicy łowieccy, aby pomagać mu w polowaniu. Mogą oni pomagać mu w śledzeniu tropu lub udzielać porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po terenie. Biegasowego można również spotkać na polowaniach grupowych, gdzie może on współpracować z innymi myśliwymi i pracownikami łowieckimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biegasowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.