Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: broń myśliwska

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i kusze. Broni palnej do polowań użyto po raz pierwszy w XV w. (zob. arkebuz). Obecnie b.m. dzielimy ogólnie na śrutową i kulową; śrutowa posiada lufy gładkie, natomiast kulowa gwintowane. Może być również kombinowana - śrutowo-kulowa, np. kniejówka: jedna lufa gładka i jedna gwintowana, lub dryling: dwie lufy gładkie i jedna gwintowana (albo odwrotnie). Broń śrutową dzielimy na łamaną (pojedynki, dubeltówki i nadlufki) oraz powtarzalną wielostrzałową: re- petowaną ręcznie, tzw. repetiery, i samoczynnie, tzw. automaty. Podział b. kulowej jest analogiczny. Do b. łamanej należą sztucery pojedyncze (jedna lufa) i podwójne, tzw. ekspresy (dwie lufy ułożone pionowo lub poziomo). B. powtarzalna to sztucery, repetowane ręcznie, tzw. repetiery i samoczynnie, tzw. automaty.

Broń myśliwska jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego. Do najpopularniejszych rodzajów broni myśliwskiej należą łuki, kusze, proce, sztucery i arkebuzy. Łuki i kusze są używane od wieków do polowania na zwierzynę. Proce są to długie laski zakończone metalowymi grotami, które służą do wypuszczania strzał. Sztucery to broń palna o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Są one wykonane z metalu i mają bogato inkrustowane loże. Arkebuz to jedna z pierwszych ręcznych broni palnych, która posiadała zamek lontowy lub kołowy.

Broń myśliwska może być podzielona na broń białą i palną. Broń biała obejmuje pałki, maczugi, oszczepy, topory i łuki. Broń palna składa się z arkebuzów, sztucerów i innych rodzajów broni powtarzalnej. Każdy rodzaj broni ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby myśliwy wybrał odpowiedni rodzaj broni do polowania na określoną zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broń myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

bączek

inaczej antabka.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.