Definicja hasła: broń myśliwska
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i kusze. Broni palnej do polowań użyto po raz pierwszy w XV w. (zob. arkebuz). Obecnie b.m. dzielimy ogólnie na śrutową i kulową; śrutowa posiada lufy gładkie, natomiast kulowa gwintowane. Może być również kombinowana - śrutowo-kulowa, np. kniejówka: jedna lufa gładka i jedna gwintowana, lub dryling: dwie lufy gładkie i jedna gwintowana (albo odwrotnie). Broń śrutową dzielimy na łamaną (pojedynki, dubeltówki i nadlufki) oraz powtarzalną wielostrzałową: re- petowaną ręcznie, tzw. repetiery, i samoczynnie, tzw. automaty. Podział b. kulowej jest analogiczny. Do b. łamanej należą sztucery pojedyncze (jedna lufa) i podwójne, tzw. ekspresy (dwie lufy ułożone pionowo lub poziomo). B. powtarzalna to sztucery, repetowane ręcznie, tzw. repetiery i samoczynnie, tzw. automaty.
Broń myśliwska jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego. Do najpopularniejszych rodzajów broni myśliwskiej należą łuki, kusze, proce, sztucery i arkebuzy. Łuki i kusze są używane od wieków do polowania na zwierzynę. Proce są to długie laski zakończone metalowymi grotami, które służą do wypuszczania strzał. Sztucery to broń palna o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Są one wykonane z metalu i mają bogato inkrustowane loże. Arkebuz to jedna z pierwszych ręcznych broni palnych, która posiadała zamek lontowy lub kołowy.
Broń myśliwska może być podzielona na broń białą i palną. Broń biała obejmuje pałki, maczugi, oszczepy, topory i łuki. Broń palna składa się z arkebuzów, sztucerów i innych rodzajów broni powtarzalnej. Każdy rodzaj broni ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby myśliwy wybrał odpowiedni rodzaj broni do polowania na określoną zwierzynę.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broń myśliwska w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- Browning
popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).
- bródka
krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).
- bałwanek
kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.
- beczenie
1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).
- bezpieczeństwo na polowaniu
środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)
- bełt
krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.
- blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)
rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)
- byk stadny
jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.