Definicja hasła: broń myśliwska
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i kusze. Broni palnej do polowań użyto po raz pierwszy w XV w. (zob. arkebuz). Obecnie b.m. dzielimy ogólnie na śrutową i kulową; śrutowa posiada lufy gładkie, natomiast kulowa gwintowane. Może być również kombinowana - śrutowo-kulowa, np. kniejówka: jedna lufa gładka i jedna gwintowana, lub dryling: dwie lufy gładkie i jedna gwintowana (albo odwrotnie). Broń śrutową dzielimy na łamaną (pojedynki, dubeltówki i nadlufki) oraz powtarzalną wielostrzałową: re- petowaną ręcznie, tzw. repetiery, i samoczynnie, tzw. automaty. Podział b. kulowej jest analogiczny. Do b. łamanej należą sztucery pojedyncze (jedna lufa) i podwójne, tzw. ekspresy (dwie lufy ułożone pionowo lub poziomo). B. powtarzalna to sztucery, repetowane ręcznie, tzw. repetiery i samoczynnie, tzw. automaty.
Broń myśliwska jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego. Do najpopularniejszych rodzajów broni myśliwskiej należą łuki, kusze, proce, sztucery i arkebuzy. Łuki i kusze są używane od wieków do polowania na zwierzynę. Proce są to długie laski zakończone metalowymi grotami, które służą do wypuszczania strzał. Sztucery to broń palna o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Są one wykonane z metalu i mają bogato inkrustowane loże. Arkebuz to jedna z pierwszych ręcznych broni palnych, która posiadała zamek lontowy lub kołowy.
Broń myśliwska może być podzielona na broń białą i palną. Broń biała obejmuje pałki, maczugi, oszczepy, topory i łuki. Broń palna składa się z arkebuzów, sztucerów i innych rodzajów broni powtarzalnej. Każdy rodzaj broni ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby myśliwy wybrał odpowiedni rodzaj broni do polowania na określoną zwierzynę.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broń myśliwska w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- berdanka
przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- bury
gwarowe określenie wilka.
- bażantarnik
wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- buchta
inaczej buchtowisko.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny
bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.