Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: broń myśliwska

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i kusze. Broni palnej do polowań użyto po raz pierwszy w XV w. (zob. arkebuz). Obecnie b.m. dzielimy ogólnie na śrutową i kulową; śrutowa posiada lufy gładkie, natomiast kulowa gwintowane. Może być również kombinowana - śrutowo-kulowa, np. kniejówka: jedna lufa gładka i jedna gwintowana, lub dryling: dwie lufy gładkie i jedna gwintowana (albo odwrotnie). Broń śrutową dzielimy na łamaną (pojedynki, dubeltówki i nadlufki) oraz powtarzalną wielostrzałową: re- petowaną ręcznie, tzw. repetiery, i samoczynnie, tzw. automaty. Podział b. kulowej jest analogiczny. Do b. łamanej należą sztucery pojedyncze (jedna lufa) i podwójne, tzw. ekspresy (dwie lufy ułożone pionowo lub poziomo). B. powtarzalna to sztucery, repetowane ręcznie, tzw. repetiery i samoczynnie, tzw. automaty.

Broń myśliwska jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego. Do najpopularniejszych rodzajów broni myśliwskiej należą łuki, kusze, proce, sztucery i arkebuzy. Łuki i kusze są używane od wieków do polowania na zwierzynę. Proce są to długie laski zakończone metalowymi grotami, które służą do wypuszczania strzał. Sztucery to broń palna o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Są one wykonane z metalu i mają bogato inkrustowane loże. Arkebuz to jedna z pierwszych ręcznych broni palnych, która posiadała zamek lontowy lub kołowy.

Broń myśliwska może być podzielona na broń białą i palną. Broń biała obejmuje pałki, maczugi, oszczepy, topory i łuki. Broń palna składa się z arkebuzów, sztucerów i innych rodzajów broni powtarzalnej. Każdy rodzaj broni ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby myśliwy wybrał odpowiedni rodzaj broni do polowania na określoną zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broń myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekas dubelt

inaczej dubelt.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

bury

gwarowe określenie wilka.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

buchta

inaczej buchtowisko.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.