Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brzemienna

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

Brzemienna to określenie stosowane w łowiectwie, które oznacza niedźwiedzicę noszącą płód. Niedźwiedzie są zwierzętami drapieżnymi, które zazwyczaj żyją samotnie. Jednak w okresie ciąży niedźwiedzica może być bardzo brzemienna. Ciąża trwa około 8 miesięcy i kończy się narodzinami od 1 do 4 młodych. Młode są całkowicie bezbronne i pozbawione umiejętności polowania, więc matka musi je karmić i chronić przed drapieżnikami.

Niedźwiedzie są bardzo opiekuńcze wobec swoich młodych i czujne w stosunku do potencjalnych zagrożeń. Matka może być bardzo agresywna, gdy jest zaniepokojona lub gdy jej młode są zagrożone. W takich sytuacjach może ona stanowczo bronić swoich młodych, a nawet atakować inne zwierzęta lub ludzi.

Brzemienna niedźwiedzica jest bardzo ważna dla ekosystemu, ponieważ jej młode będą przyczyniać się do utrzymania równowagi biologicznej w środowisku naturalnym. Dlatego też łowcy starają się unikać polowań na brzemienne niedźwiedzie, aby chronić ich młode i utrzymać równowagę w ekosystemie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brzemienna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bębnienie

zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.