Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brzemienna

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

Brzemienna to określenie stosowane w łowiectwie, które oznacza niedźwiedzicę noszącą płód. Niedźwiedzie są zwierzętami drapieżnymi, które zazwyczaj żyją samotnie. Jednak w okresie ciąży niedźwiedzica może być bardzo brzemienna. Ciąża trwa około 8 miesięcy i kończy się narodzinami od 1 do 4 młodych. Młode są całkowicie bezbronne i pozbawione umiejętności polowania, więc matka musi je karmić i chronić przed drapieżnikami.

Niedźwiedzie są bardzo opiekuńcze wobec swoich młodych i czujne w stosunku do potencjalnych zagrożeń. Matka może być bardzo agresywna, gdy jest zaniepokojona lub gdy jej młode są zagrożone. W takich sytuacjach może ona stanowczo bronić swoich młodych, a nawet atakować inne zwierzęta lub ludzi.

Brzemienna niedźwiedzica jest bardzo ważna dla ekosystemu, ponieważ jej młode będą przyczyniać się do utrzymania równowagi biologicznej w środowisku naturalnym. Dlatego też łowcy starają się unikać polowań na brzemienne niedźwiedzie, aby chronić ich młode i utrzymać równowagę w ekosystemie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brzemienna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekas kszyk

inaczej kszyk.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

budowisko

inaczej gawra.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

buchta

inaczej buchtowisko.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)