Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: basista

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

Basista to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków jeleni występujących w Europie. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego basowego głosu, którym wydaje dźwięki podczas rutynowych porannych i wieczornych godzin. Basista jest zwykle średniej wielkości, osiągając długość od 1,2 do 1,5 metra i wagę od 80 do 120 kilogramów.

Ma czarne futro z białymi plamami na szyi i brzuchu oraz białymi paskami na grzbiecie. Basista jest aktywny głównie w porze nocnej, a jego dieta składa się głównie z trawy, liści i korzeni. Zimą jelenie te przechodzą na dietę składającą się z gałązek i igliwia.

Basista może być łowiony przez myśliwych, ale tylko w określonych porach roku. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ jego obecność pomaga utrzymać równowagę biologiczną poprzez kontrolowanie populacji innych gatunków roślin i zwierząt.

Basista jest również ważnym elementem kultury ludowej w Europie. Jego piękne futro i charakterystyczny głos są czasami uwieczniane w literaturze, sztuce i muzyce. Jest także symbolem siły i mocy, a także symbolizuje dostatek i bogactwo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj basista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bury

gwarowe określenie wilka.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

buchta

inaczej buchtowisko.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)