Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: basista

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

Basista to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków jeleni występujących w Europie. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego basowego głosu, którym wydaje dźwięki podczas rutynowych porannych i wieczornych godzin. Basista jest zwykle średniej wielkości, osiągając długość od 1,2 do 1,5 metra i wagę od 80 do 120 kilogramów.

Ma czarne futro z białymi plamami na szyi i brzuchu oraz białymi paskami na grzbiecie. Basista jest aktywny głównie w porze nocnej, a jego dieta składa się głównie z trawy, liści i korzeni. Zimą jelenie te przechodzą na dietę składającą się z gałązek i igliwia.

Basista może być łowiony przez myśliwych, ale tylko w określonych porach roku. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ jego obecność pomaga utrzymać równowagę biologiczną poprzez kontrolowanie populacji innych gatunków roślin i zwierząt.

Basista jest również ważnym elementem kultury ludowej w Europie. Jego piękne futro i charakterystyczny głos są czasami uwieczniane w literaturze, sztuce i muzyce. Jest także symbolem siły i mocy, a także symbolizuje dostatek i bogactwo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj basista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.