Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: basista

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

Basista to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków jeleni występujących w Europie. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego basowego głosu, którym wydaje dźwięki podczas rutynowych porannych i wieczornych godzin. Basista jest zwykle średniej wielkości, osiągając długość od 1,2 do 1,5 metra i wagę od 80 do 120 kilogramów.

Ma czarne futro z białymi plamami na szyi i brzuchu oraz białymi paskami na grzbiecie. Basista jest aktywny głównie w porze nocnej, a jego dieta składa się głównie z trawy, liści i korzeni. Zimą jelenie te przechodzą na dietę składającą się z gałązek i igliwia.

Basista może być łowiony przez myśliwych, ale tylko w określonych porach roku. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ jego obecność pomaga utrzymać równowagę biologiczną poprzez kontrolowanie populacji innych gatunków roślin i zwierząt.

Basista jest również ważnym elementem kultury ludowej w Europie. Jego piękne futro i charakterystyczny głos są czasami uwieczniane w literaturze, sztuce i muzyce. Jest także symbolem siły i mocy, a także symbolizuje dostatek i bogactwo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj basista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bojownik batalion

inaczej batalion.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bigle

angielska rasa psów gończych.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.