Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: basista

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

Basista to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków jeleni występujących w Europie. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego basowego głosu, którym wydaje dźwięki podczas rutynowych porannych i wieczornych godzin. Basista jest zwykle średniej wielkości, osiągając długość od 1,2 do 1,5 metra i wagę od 80 do 120 kilogramów.

Ma czarne futro z białymi plamami na szyi i brzuchu oraz białymi paskami na grzbiecie. Basista jest aktywny głównie w porze nocnej, a jego dieta składa się głównie z trawy, liści i korzeni. Zimą jelenie te przechodzą na dietę składającą się z gałązek i igliwia.

Basista może być łowiony przez myśliwych, ale tylko w określonych porach roku. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ jego obecność pomaga utrzymać równowagę biologiczną poprzez kontrolowanie populacji innych gatunków roślin i zwierząt.

Basista jest również ważnym elementem kultury ludowej w Europie. Jego piękne futro i charakterystyczny głos są czasami uwieczniane w literaturze, sztuce i muzyce. Jest także symbolem siły i mocy, a także symbolizuje dostatek i bogactwo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj basista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bielactwo

inaczej albinizm.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.