Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bydleń jeleni

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

Bydleń jeleni to szkodliwa muchówka, która pasożytuje w ciele jelenia, samy i łosia. Jest to owad z rodziny komarów, który ma długość od 1 do 2 cm. Ma czarny kolor z brązowymi plamami na skrzydłach. Larwy bydlenia jeleni są bardzo szkodliwe dla zwierząt, ponieważ wbijają się w skórę i pożerają tkanki. Larwy mogą przenikać do organizmu zwierzęcia poprzez skórę lub przez usta i nos.

Objawy infekcji bydleniem jeleni obejmują swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry, a także gorączkę i osłabienie. Zwierzęta mogą również doświadczać biegunki, wymiotów i utraty apetytu. W cięższych przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych i nawet śmierci zwierzaka.

Aby zapobiec infekcji bydleniem jeleni, ważne jest, aby regularnie sprawdzać skórę zwierzaka pod kontrola weterynarza. Jeśli larwy są obecne, weterynarz może przepisać leki lub inne leczenie. Ważne jest również, aby utrzymywać czystość otoczenia zwierzaka i unikać mokrych lub wilgotnych miejsc, w których muchy mogłyby się rozmnażać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bydleń jeleni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

buchta

inaczej buchtowisko.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

baranek

inaczej kszyk.

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.