Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bok

bok

inaczej nadlufka.

Bok to rodzaj broni myśliwskiej, składającej się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to jeden z najstarszych typów broni, który pojawił się w Europie w XVIII wieku. Broń ta jest często używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta.

Bok może być śrutowy lub kulowy (tzw. ekspres bok). Śrutowe boki są często wykorzystywane do polowań na ptaki, ponieważ są one w stanie wystrzelić dwa śruty jednocześnie, co zwiększa szanse na trafienie celu. Natomiast kulowe boki są często używane do polowań na większe zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie.

Kolejnym rodzajem boku jest kniejówka, czyli broń kombinowana. Kniejówka składa się z dwóch luf: jedna lufa jest śrutowa, a druga kulowa. Dzięki temu myśliwy może wybrać odpowiedni rodzaj amunicji do polowania na różnego rodzaju zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

blaski

inaczej trzeszcze.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

basior

dorosły samiec wilka.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.