Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bok

bok

inaczej nadlufka.

Bok to rodzaj broni myśliwskiej, która składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to jeden z najstarszych typów broni, który pojawił się w Europie w XVIII wieku. Broń ta jest często używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta.

Bok może być śrutowy lub kulowy (tzw. ekspres bok). Śrutowe boki są często wykorzystywane do polowań na ptaki, ponieważ są one w stanie wystrzelić dwa śruty jednocześnie, co zwiększa szanse na trafienie celu. Natomiast kulowe boki są często używane do polowań na większe zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie.

Kolejnym rodzajem boku jest kniejówka, czyli broń kombinowana. Kniejówka składa się z dwóch luf: jedna lufa jest śrutowa, a druga kulowa. Dzięki temu myśliwy może wybrać odpowiedni rodzaj amunicji do polowania na różnego rodzaju zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bury

gwarowe określenie wilka.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

bielactwo

inaczej albinizm.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.