Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brodzące

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

Brodzące to rząd ptaków łownych, który obejmuje ponad 100 gatunków. Są one zazwyczaj małe lub średniej wielkości, a ich długość ciała wynosi od 20 do 50 cm. Ich skrzydła są zazwyczaj krótkie i szerokie, a ich ogona jest długa i wygięta. Brodzące mają długie nogi i szerokie stopy, co pozwala im na chodzenie po powierzchni wody. Ich pióra są zazwyczaj czarne lub brązowe, a ich dzioby są czarne lub czerwone.

Brodzące żywią się głównie rybami, owadami i innymi małymi stworzeniami wodnymi. Mogą też polować na ptaki morskie i inne zwierzęta wodne. Brodzące mogą nurkować pod wodę, aby złapać swoje ofiary. Szybkość i zwinność tych ptaków sprawia, że są one bardzo skutecznymi myśliwymi.

Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa. Jest to duży ptak o długim tułowiu i długim ogonie. Ma on białe pióra na głowie i grzbietach oraz czarne pióra na brzuchu i skrzydłach. Czapla siwa jest bardzo aktywnym myśliwym, który poluje na ryby, owady i inne małe stworzenia wodne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brodzące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

buchta

inaczej buchtowisko.

bielak

inaczej zając bielak.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.