Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brek

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.

Brek to typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego, który był używany do polowań na przełomie XVIII i XIX wieku. Pojazd składał się z dwóch siedzeń, z których jedno było umieszczone z przodu, a drugie z tyłu. Oba siedzenia były wyposażone w oparcia i podpórki dla nóg. Brek miał również dwa boczne uchwyty, które służyły do trzymania się podczas jazdy. Pojazd był napędzany przez dwie lub cztery konie, które były zaprzęgnięte do pojazdu poprzez resory. Resory były wykonane z metalu lub drewna i służyły do amortyzacji drgań powstałych podczas jazdy.

Brek miał również dwa otwarte boksy, które służyły do przechowywania sprzętu łowieckiego takiego jak strzelby, amunicja i inne akcesoria. Pojazd miał również daszek, który chronił pasażerów przed deszczem lub słońcem. Brek miał również duże koła, które umożliwiają mu poruszanie się po trudnym terenie bez większych problemów.

Brek był popularnym pojazdem używanym do polowań na przełomie XVIII i XIX wieku. Był on wykorzystywany głównie przez arystokrację i bogatą szlachtę, ponieważ był bardzo drogi i trudny do zdobycia. Dzięki swojej unikalnej budowie i wszechstronności brek stał się ulubionym pojazdem myśliwych i łowczych na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

baranek

inaczej kszyk.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.