Definicja hasła: brek
- brek
typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.
Brek to typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego, który był używany do polowań na przełomie XVIII i XIX wieku. Pojazd składał się z dwóch siedzeń, z których jedno było umieszczone z przodu, a drugie z tyłu. Oba siedzenia były wyposażone w oparcia i podpórki dla nóg. Brek miał również dwa boczne uchwyty, które służyły do trzymania się podczas jazdy. Pojazd był napędzany przez dwie lub cztery konie, które były zaprzęgnięte do pojazdu poprzez resory. Resory były wykonane z metalu lub drewna i służyły do amortyzacji drgań powstałych podczas jazdy.
Brek miał również dwa otwarte boksy, które służyły do przechowywania sprzętu łowieckiego takiego jak strzelby, amunicja i inne akcesoria. Pojazd miał również daszek, który chronił pasażerów przed deszczem lub słońcem. Brek miał również duże koła, które umożliwiają mu poruszanie się po trudnym terenie bez większych problemów.
Brek był popularnym pojazdem używanym do polowań na przełomie XVIII i XIX wieku. Był on wykorzystywany głównie przez arystokrację i bogatą szlachtę, ponieważ był bardzo drogi i trudny do zdobycia. Dzięki swojej unikalnej budowie i wszechstronności brek stał się ulubionym pojazdem myśliwych i łowczych na całym świecie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny
bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.
- bałykowanie
czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.
- białozór
inaczej sokół białozór.
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.
- buszowanie, buszowanie, buszówka
o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.