Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brożek

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

Brożek to tradycyjny rodzaj sieci wykorzystywanej do łowienia ptaków, charakteryzujący się małymi oczkami z elastycznego materiału, np. juty czy bawełny. Sieć ta była używana przez myśliwych oraz hodowców ptaków w celu połowu lub hodowli różnych gatunków ptaków. Stosowana była poprzez ustawienie w miejscach częstego przebywania lub przelotu ptaków, a następnie pozostawienie na kilka godzin lub dni, aby zwabione ptaki wpadły do sieci. Po złapaniu ptaków, myśliwi przechodzili do ich chwytania, natomiast hodowcy umieszczali połów w klatkach lub odpowiednich warunkach hodowlanych. Brożek był powszechnie stosowany w przeszłości, obecnie jego użycie jest mocno ograniczone z uwagi na ochronę ptactwa i regulacje dotyczące łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brożek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bączek

inaczej antabka.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).