Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brożek

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

Brożek to tradycyjny rodzaj sieci wykorzystywanej do łowienia ptaków, charakteryzujący się małymi oczkami z elastycznego materiału, np. juty czy bawełny. Sieć ta była używana przez myśliwych oraz hodowców ptaków w celu połowu lub hodowli różnych gatunków ptaków. Stosowana była poprzez ustawienie w miejscach częstego przebywania lub przelotu ptaków, a następnie pozostawienie na kilka godzin lub dni, aby zwabione ptaki wpadły do sieci. Po złapaniu ptaków, myśliwi przechodzili do ich chwytania, natomiast hodowcy umieszczali połów w klatkach lub odpowiednich warunkach hodowlanych. Brożek był powszechnie stosowany w przeszłości, obecnie jego użycie jest mocno ograniczone z uwagi na ochronę ptactwa i regulacje dotyczące łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brożek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

budowisko

inaczej gawra.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

białozór

inaczej sokół białozór.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.