Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biel

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

Biel – białe czubki włosów porastające grzbiet capa kozicy, stanowiące jedno z cenionych trofeów łowieckich. Biel jest wyjątkowo pożądanym elementem zdobyczy w polowaniach, z uwagi na swoją rzadkość oraz delikatność. Składa się z długich, miękkich i delikatnych białych włosów, które mogą rozpuścić się po kilku dniach od zdobycia. Elementy bieli są najczęściej widoczne na grzbiecie kozicy, choć mogą również występować na innych częściach ciała zwierzęcia.

Aby pozyskać biel, łowca musi wykazać się znaczną precyzją podczas strzału, aby uniknąć uszkodzenia trofeum. Ponadto konieczne jest stosowne przygotowanie i przechowywanie bieli w suchym miejscu, aby zminimalizować ryzyko rozpuszczenia się materiału. Po zdobyciu bieli istnieje również możliwość jej suszenia i umieszczania w specjalnych pojemnikach lub ramkach, celem dekoracyjnym.

Warto podkreślić, że pozyskanie bieli wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności, lecz także odpowiedniego sprzętu oraz dbałości podczas przechowywania zdobyczy. Dzięki swojej delikatności i rzadkości biel stanowi ważny element polowań na kozice oraz obiekt zainteresowania dla kolekcjonerów i miłośników łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.