Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biel

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

Biel – białe czubki włosów porastające grzbiet capa kozicy, stanowiące jedno z cenionych trofeów łowieckich. Biel jest wyjątkowo pożądanym elementem zdobyczy w polowaniach, z uwagi na swoją rzadkość oraz delikatność. Składa się z długich, miękkich i delikatnych białych włosów, które mogą rozpuścić się po kilku dniach od zdobycia. Elementy bieli są najczęściej widoczne na grzbiecie kozicy, choć mogą również występować na innych częściach ciała zwierzęcia.

Aby pozyskać biel, łowca musi wykazać się znaczną precyzją podczas strzału, aby uniknąć uszkodzenia trofeum. Ponadto konieczne jest stosowne przygotowanie i przechowywanie bieli w suchym miejscu, aby zminimalizować ryzyko rozpuszczenia się materiału. Po zdobyciu bieli istnieje również możliwość jej suszenia i umieszczania w specjalnych pojemnikach lub ramkach, celem dekoracyjnym.

Warto podkreślić, że pozyskanie bieli wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności, lecz także odpowiedniego sprzętu oraz dbałości podczas przechowywania zdobyczy. Dzięki swojej delikatności i rzadkości biel stanowi ważny element polowań na kozice oraz obiekt zainteresowania dla kolekcjonerów i miłośników łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

bielak

inaczej zając bielak.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.