Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasik

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.

Bekasik (Gallinago gallinago) to ptak z rodziny bekasowatych, należący do rzędu siewkowatych. Jest to najmniejszy z łownych bekasów, charakteryzujący się ciemnym grzbietem o metalicznym zielonym połysku. Długość ciała tego ptaka mieści się w przedziale od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 35,5-36 cm. Bekasik występuje w Polsce jedynie na przelotach, natomiast stanowi obiekt polowań jesienią.

Ptak ten cechuje się czarnym dziobem i nogami oraz szarawymi piórami na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, zaś skrzydła posiadają czarne pióra z białymi końcami. Grzbiet pokrywają ciemne pióra z metalicznym połyskiem. Bekasik odżywia się głównie owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny zarówno w porze dnia, jak i nocy.

Miejsca lęgowe bekasika obejmują tereny bagienne oraz mokradła. Charakteryzuje się także dużą aktywnością w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

budan

inaczej kureń.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

buchta

inaczej buchtowisko.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.