Definicja hasła: bekasik
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.
Bekasik (Gallinago gallinago) to ptak z rodziny bekasowatych, należący do rzędu siewkowatych. Jest to najmniejszy z łownych bekasów, charakteryzujący się ciemnym grzbietem o metalicznym zielonym połysku. Długość ciała tego ptaka mieści się w przedziale od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 35,5-36 cm. Bekasik występuje w Polsce jedynie na przelotach, natomiast stanowi obiekt polowań jesienią.
Ptak ten cechuje się czarnym dziobem i nogami oraz szarawymi piórami na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, zaś skrzydła posiadają czarne pióra z białymi końcami. Grzbiet pokrywają ciemne pióra z metalicznym połyskiem. Bekasik odżywia się głównie owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny zarówno w porze dnia, jak i nocy.
Miejsca lęgowe bekasika obejmują tereny bagienne oraz mokradła. Charakteryzuje się także dużą aktywnością w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)
- beczenie
1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- bekas kszyk
inaczej kszyk.
- bokobrody
kępy sierści na policzkach rysia.
- bigle
angielska rasa psów gończych.
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)