Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasik

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.

Bekasik (Gallinago gallinago) to ptak z rodziny bekasowatych, należący do rzędu siewkowatych. Jest to najmniejszy z łownych bekasów, charakteryzujący się ciemnym grzbietem o metalicznym zielonym połysku. Długość ciała tego ptaka mieści się w przedziale od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 35,5-36 cm. Bekasik występuje w Polsce jedynie na przelotach, natomiast stanowi obiekt polowań jesienią.

Ptak ten cechuje się czarnym dziobem i nogami oraz szarawymi piórami na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, zaś skrzydła posiadają czarne pióra z białymi końcami. Grzbiet pokrywają ciemne pióra z metalicznym połyskiem. Bekasik odżywia się głównie owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny zarówno w porze dnia, jak i nocy.

Miejsca lęgowe bekasika obejmują tereny bagienne oraz mokradła. Charakteryzuje się także dużą aktywnością w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bekas kszyk

inaczej kszyk.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

budan

inaczej kureń.

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.