Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasik

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.

Bekasik jest ptakiem o ciemnym grzbiecie i zielonym metalicznym połysku. Jego długość ciała wynosi od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł to 35,5-36 cm. Jest najmniejszym z łownych bekasów i podobnym do kszyka. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach, a na b. poluje się go jesienią.

Bekasik ma czarny dziób i nogi oraz szarawe pióra na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, a skrzydła mają czarne pióra z białymi końcami. Na grzbiecie ma ciemne pióra z metalicznym połyskiem.

Bekasik żywi się owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny w porze dnia i nocy, a jego głównym miejscem lęgowym są tereny bagienne i mokradła. Bekasiki są bardzo aktywne w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

basior

dorosły samiec wilka.

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)