Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasik

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.

Bekasik jest ptakiem o ciemnym grzbiecie i zielonym metalicznym połysku. Jego długość ciała wynosi od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł to 35,5-36 cm. Jest najmniejszym z łownych bekasów i podobnym do kszyka. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach, a na b. poluje się go jesienią.

Bekasik ma czarny dziób i nogi oraz szarawe pióra na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, a skrzydła mają czarne pióra z białymi końcami. Na grzbiecie ma ciemne pióra z metalicznym połyskiem.

Bekasik żywi się owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny w porze dnia i nocy, a jego głównym miejscem lęgowym są tereny bagienne i mokradła. Bekasiki są bardzo aktywne w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

bojownik batalion

inaczej batalion.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)