Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasik

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.

Bekasik (Gallinago gallinago) to ptak z rodziny bekasowatych, należący do rzędu siewkowatych. Jest to najmniejszy z łownych bekasów, charakteryzujący się ciemnym grzbietem o metalicznym zielonym połysku. Długość ciała tego ptaka mieści się w przedziale od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 35,5-36 cm. Bekasik występuje w Polsce jedynie na przelotach, natomiast stanowi obiekt polowań jesienią.

Ptak ten cechuje się czarnym dziobem i nogami oraz szarawymi piórami na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, zaś skrzydła posiadają czarne pióra z białymi końcami. Grzbiet pokrywają ciemne pióra z metalicznym połyskiem. Bekasik odżywia się głównie owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny zarówno w porze dnia, jak i nocy.

Miejsca lęgowe bekasika obejmują tereny bagienne oraz mokradła. Charakteryzuje się także dużą aktywnością w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

bączek

inaczej antabka.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)