Definicja hasła: bekasik
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. rozpiętość skrzydeł 35,5-36 cm. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach. Na b. poluje się jesienią.
Bekasik jest ptakiem o ciemnym grzbiecie i zielonym metalicznym połysku. Jego długość ciała wynosi od 21 do 22,5 cm, a rozpiętość skrzydeł to 35,5-36 cm. Jest najmniejszym z łownych bekasów i podobnym do kszyka. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach, a na b. poluje się go jesienią.
Bekasik ma czarny dziób i nogi oraz szarawe pióra na głowie i szyi. Jego brzuch jest biały, a skrzydła mają czarne pióra z białymi końcami. Na grzbiecie ma ciemne pióra z metalicznym połyskiem.
Bekasik żywi się owadami, małymi rybami i innymi drobnymi stworzeniami wodnymi. Jest aktywny w porze dnia i nocy, a jego głównym miejscem lęgowym są tereny bagienne i mokradła. Bekasiki są bardzo aktywne w locie, poruszając się szybko i zwinnie między drzewami.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasik w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bekiesza
okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)
- bierczy, bierczy, chwatny
chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.
- bij!
rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bujanie
fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).
- basior
dorosły samiec wilka.
- buchtowisko, buchtowisko, buchta
miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.
- bażantarnia
zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)