Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bróg

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

Bróg to element infrastruktury będący rodzajem ruchomego daszka opartego na czterech słupkach, którego głównym przeznaczeniem jest przechowywanie karmy dla zwierzyny. Konstrukcja brógu może mieć formę koła lub prostokąta, a słupki mogą być wykonane z drewna lub metalu. Istnieją dwa główne rodzaje brógów: ruchome, najczęściej wykonywane z metalu i umożliwiające łatwe przemieszczanie, oraz stacjonarne, zazwyczaj wykonane z drewna i trwale osadzone w jednym miejscu.

Bróg pełni kilka funkcji w kontekście łowiectwa. Po pierwsze, służy do przechowywania siana, liściarki i innych rodzajów karmy dla zwierzyny, chroniąc ją przed deszczem, śniegiem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto może być wykorzystywany jako element ochrony miejsca polowań przed niepożądanymi gośćmi oraz drapieżnikami. Bróg spełnia także istotną rolę w zapewnieniu dostępu do pożywienia dla zwierząt leśnych oraz minimalizacji szkód spowodowanych przez niekontrolowany dostęp do karmy.

Ogólnie rzecz biorąc, bróg stanowi istotny element infrastruktury łowieckiej, wspomagający zarówno ochronę środowiska naturalnego, jak i prowadzenie odpowiedniej gospodarki łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bróg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

brochowisko

inaczej babrzysko.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

basior

dorosły samiec wilka.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

bielactwo

inaczej albinizm.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.