Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bróg

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

Bróg to element infrastruktury będący rodzajem ruchomego daszka opartego na czterech słupkach, którego głównym przeznaczeniem jest przechowywanie karmy dla zwierzyny. Konstrukcja brógu może mieć formę koła lub prostokąta, a słupki mogą być wykonane z drewna lub metalu. Istnieją dwa główne rodzaje brógów: ruchome, najczęściej wykonywane z metalu i umożliwiające łatwe przemieszczanie, oraz stacjonarne, zazwyczaj wykonane z drewna i trwale osadzone w jednym miejscu.

Bróg pełni kilka funkcji w kontekście łowiectwa. Po pierwsze, służy do przechowywania siana, liściarki i innych rodzajów karmy dla zwierzyny, chroniąc ją przed deszczem, śniegiem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto może być wykorzystywany jako element ochrony miejsca polowań przed niepożądanymi gośćmi oraz drapieżnikami. Bróg spełnia także istotną rolę w zapewnieniu dostępu do pożywienia dla zwierząt leśnych oraz minimalizacji szkód spowodowanych przez niekontrolowany dostęp do karmy.

Ogólnie rzecz biorąc, bróg stanowi istotny element infrastruktury łowieckiej, wspomagający zarówno ochronę środowiska naturalnego, jak i prowadzenie odpowiedniej gospodarki łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bróg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.