Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bączek

bączek

inaczej antabka.

Bączek, inaczej zwany antabką, jest metalowym uchwytem, który służy do mocowania paska do broni myśliwskiej. Jest on umieszczony pod lufą i podłożem broni. Bączek jest częścią broni, która jest niezbędna do jej bezpiecznego użytkowania. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się lufy względem paska, co może spowodować uszkodzenie broni lub nawet obrażenia osoby strzelającej.

Bączek składa się z metalowej ramki i śruby mocującej. Ramka ma dwa otwory, które służą do mocowania paska do broni. Śruba mocująca jest wkręcana w ramkę i służy do utrzymania paska na swoim miejscu. Bączek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne.

Bardzo ważne jest, aby bączek był odpowiednio dopasowany do broni myśliwskiej. Niewłaściwe dopasowanie może spowodować uszkodzenie broni lub nawet obrażenia osoby strzelającej. Dlatego też bardzo ważne jest, aby upewnić się, że bączek jest odpowiednio dopasowany i wyregulowany przed użyciem broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bączek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.