Definicja hasła: bączek
- bączek
inaczej antabka.
Bączek, zwany także antabką, to metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem broni myśliwskiej, służący do mocowania paska. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się lufy względem paska, co może prowadzić do uszkodzenia broni lub nawet obrażeń strzelającego. Składa się z metalowej ramki posiadającej dwa otwory do mocowania paska oraz śruby mocującej, używanej do utrzymania paska na miejscu. Bączek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne. Ważne jest właściwe dopasowanie bączka do broni myśliwskiej, aby uniknąć uszkodzeń broni czy też zagrożenia dla bezpieczeństwa strzelającego. Niezbędne jest dostosowanie i regulacja bączka przed rozpoczęciem użytkowania broni myśliwskiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bączek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażant kaukaski
inaczej bażant zwyczajny.
- bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)
ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- białozór
inaczej sokół białozór.
- berło
drążek na który sadza się ptaka łowczego,
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- biała broń
broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż
- biała broń myśliwska
broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)
- baran, baran, tryk
dorosły samiec muflona.