Definicja hasła: bączek
- bączek
inaczej antabka.
Bączek, zwany także antabką, to metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem broni myśliwskiej, służący do mocowania paska. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się lufy względem paska, co może prowadzić do uszkodzenia broni lub nawet obrażeń strzelającego. Składa się z metalowej ramki posiadającej dwa otwory do mocowania paska oraz śruby mocującej, używanej do utrzymania paska na miejscu. Bączek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne. Ważne jest właściwe dopasowanie bączka do broni myśliwskiej, aby uniknąć uszkodzeń broni czy też zagrożenia dla bezpieczeństwa strzelającego. Niezbędne jest dostosowanie i regulacja bączka przed rozpoczęciem użytkowania broni myśliwskiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bączek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- berło
drążek na który sadza się ptaka łowczego,
- barłóg
legowisko dzika lub niedźwiedzia.
- biała broń
broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż
- breneka
potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)
- bałykowanie
czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.