Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bączek

bączek

inaczej antabka.

Bączek, inaczej zwany antabką, jest metalowym uchwytem, który służy do mocowania paska do broni myśliwskiej. Jest on umieszczony pod lufą i podłożem broni. Bączek jest częścią broni, która jest niezbędna do jej bezpiecznego użytkowania. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się lufy względem paska, co może spowodować uszkodzenie broni lub nawet obrażenia osoby strzelającej.

Bączek składa się z metalowej ramki i śruby mocującej. Ramka ma dwa otwory, które służą do mocowania paska do broni. Śruba mocująca jest wkręcana w ramkę i służy do utrzymania paska na swoim miejscu. Bączek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne.

Bardzo ważne jest, aby bączek był odpowiednio dopasowany do broni myśliwskiej. Niewłaściwe dopasowanie może spowodować uszkodzenie broni lub nawet obrażenia osoby strzelającej. Dlatego też bardzo ważne jest, aby upewnić się, że bączek jest odpowiednio dopasowany i wyregulowany przed użyciem broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bączek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bok

inaczej nadlufka.

bielactwo

inaczej albinizm.

buszówka

inaczej buszowanie.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

bojownik batalion

inaczej batalion.