Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bielenie

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

Bielenie to proces mający na celu zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny. Jest to istotna część tradycyjnego łowiectwa, pozwalająca na wykorzystanie całego zwierzęcia, nie tylko jego mięsa. Proces bielenia skóry jest czasochłonny i wymaga stosownego sprzętu oraz umiejętności. Pierwszym etapem przygotowania skóry do bielenia jest usunięcie tkanki miękkiej i tłuszczowej z jej powierzchni, a następnie dokładne oczyszczenie i wyprażenie, aby pozbyć się drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji. Po tych krokach skóra jest gotowa do bielenia.

Bielenie możemy przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od rodzaju skóry i zamierzonego celu. Najczęściej stosowanymi metodami są bielenie chemiczne lub mechaniczne. Bielenie chemiczne polega na użyciu specjalnych środków chemicznych do usunięcia barwnika z powierzchni skóry, natomiast bielenie mechaniczne opiera się na usunięciu barwnika poprzez szczotkowanie lub szlifowanie skóry. Proces ten jest ważnym elementem tradycyjnego łowiectwa, pozwalającym maksymalnie wykorzystać zdobycz.

Mimo że bielenie może być trudne i wymaga czasu oraz zaangażowania, dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnościom można go przeprowadzić bezpiecznie i efektywnie. Dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości skór z ubitej zwierzyny, które można dalej wykorzystać w różnorodnych celach rzemieślniczych czy artystycznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bekas dubelt

inaczej dubelt.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.