Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bielenie

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

Bielenie to proces mający na celu zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny. Jest to istotna część tradycyjnego łowiectwa, pozwalająca na wykorzystanie całego zwierzęcia, nie tylko jego mięsa. Proces bielenia skóry jest czasochłonny i wymaga stosownego sprzętu oraz umiejętności. Pierwszym etapem przygotowania skóry do bielenia jest usunięcie tkanki miękkiej i tłuszczowej z jej powierzchni, a następnie dokładne oczyszczenie i wyprażenie, aby pozbyć się drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji. Po tych krokach skóra jest gotowa do bielenia.

Bielenie możemy przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od rodzaju skóry i zamierzonego celu. Najczęściej stosowanymi metodami są bielenie chemiczne lub mechaniczne. Bielenie chemiczne polega na użyciu specjalnych środków chemicznych do usunięcia barwnika z powierzchni skóry, natomiast bielenie mechaniczne opiera się na usunięciu barwnika poprzez szczotkowanie lub szlifowanie skóry. Proces ten jest ważnym elementem tradycyjnego łowiectwa, pozwalającym maksymalnie wykorzystać zdobycz.

Mimo że bielenie może być trudne i wymaga czasu oraz zaangażowania, dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnościom można go przeprowadzić bezpiecznie i efektywnie. Dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości skór z ubitej zwierzyny, które można dalej wykorzystać w różnorodnych celach rzemieślniczych czy artystycznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bok

inaczej nadlufka.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.