Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bielenie

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

Bielenie to proces mający na celu zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny. Jest to istotna część tradycyjnego łowiectwa, pozwalająca na wykorzystanie całego zwierzęcia, nie tylko jego mięsa. Proces bielenia skóry jest czasochłonny i wymaga stosownego sprzętu oraz umiejętności. Pierwszym etapem przygotowania skóry do bielenia jest usunięcie tkanki miękkiej i tłuszczowej z jej powierzchni, a następnie dokładne oczyszczenie i wyprażenie, aby pozbyć się drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji. Po tych krokach skóra jest gotowa do bielenia.

Bielenie możemy przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od rodzaju skóry i zamierzonego celu. Najczęściej stosowanymi metodami są bielenie chemiczne lub mechaniczne. Bielenie chemiczne polega na użyciu specjalnych środków chemicznych do usunięcia barwnika z powierzchni skóry, natomiast bielenie mechaniczne opiera się na usunięciu barwnika poprzez szczotkowanie lub szlifowanie skóry. Proces ten jest ważnym elementem tradycyjnego łowiectwa, pozwalającym maksymalnie wykorzystać zdobycz.

Mimo że bielenie może być trudne i wymaga czasu oraz zaangażowania, dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnościom można go przeprowadzić bezpiecznie i efektywnie. Dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości skór z ubitej zwierzyny, które można dalej wykorzystać w różnorodnych celach rzemieślniczych czy artystycznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.