Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bielenie

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

Bielenie jest procesem, który polega na zdejmowaniu skóry z ubitej zwierzyny. Jest to część tradycyjnego łowiectwa, która pozwala na wykorzystanie całego zwierzęcia, a nie tylko jego mięsa. Bielenie jest czasochłonne i wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności.

Aby przygotować skórę do bielenia, należy najpierw usunąć wszystkie tkanki miękkie i tłuszczowe z powierzchni skóry. Następnie skóra musi być starannie oczyszczona i wyprażona, aby usunąć wszelkie bakterie i inne szkodliwe substancje. Po tym etapie skóra jest gotowa do bielenia.

Bielenie może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od rodzaju skóry i celu jej użycia. Najczęstsze metody to bielenie chemiczne lub mechaniczne. Bielenie chemiczne polega na użyciu specjalnych środków chemicznych do usunięcia barwnika z powierzchni skóry. Bielenie mechaniczne polega na usunięciu barwnika poprzez szczotkowanie lub szlifowanie skóry.

Bielenie jest ważnym elementem tradycyjnego łowiectwa, ponieważ pozwala na wykorzystanie całego zwierzęcia, a nie tylko jego mięsa. Proces ten może być czasochłonny i trudny, ale dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnościom można go wykonać bezpiecznie i skutecznie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

blaski

inaczej trzeszcze.

brochowisko

inaczej babrzysko.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).