Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażant kolchijski

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

Bażant kolchijski (Phasianus colchicus) - podgatunek bażanta zwyczajnego charakteryzujący się występowaniem białej obroży na szyi. Ptak ten zamieszkuje obszary Europy i Azji. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 40 do 50 cm oraz masę wynoszącą od 500 do 700 g. Charakterystyczną cechą bażanta kolchijskiego jest biała obroża na szyi, stanowiąca wyróżnienie tego podgatunku. Oprócz tego, ptak ten cechuje się czarnymi piórami na głowie, szyi i grzbiecie oraz brązowymi piórami na bokach ciała.

Bażant kolchijski zwykle zamieszkuje lasy liściaste, mieszane, a także tereny parkowe i ogrody. Jego dieta opiera się głównie na roślinach, takich jak nasiona, owoce, warzywa i zioła; jednakże również poluje w ciągu dnia na mniejsze zwierzęta, m.in. owady i larwy. Ze względu na swoje piękne upierzenie oraz łatwość polowania, bażant kolchijski jest często uprawiany przez myśliwych. Ponadto stanowi popularny ptak hodowlany ze względu na wartość mięsa i skórek.

Bażant kolchijski jest istotnym elementem dla populacji dzikiej oraz hodowlanej ze względu na swoje walory estetyczne i gospodarcze. Jego charakterystyczne cechy pożywienia oraz zachowania sprawiają, że podgatunek ten stanowi interesujący obiekt badań naukowych oraz obserwacji przyrodniczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażant kolchijski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

bojownik batalion

inaczej batalion.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.