Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budan

budan

inaczej kureń.

Budan, znany również jako kureń, to rodzaj szałasu myśliwskiego zbudowanego z desek i częściowo przysypanego ziemią. Nazwa ta pochodzi głównie z regionu Polesia. Głównym celem budanu jest ukrycie myśliwego przed zwierzyną, umożliwiając mu bezpieczne obserwowanie i polowanie. Szałas taki może być wykonywany z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne, a niekiedy wyposażony jest w dodatkowe elementy ułatwiające korzystanie z niego.

Budan stanowi popularne narzędzie łowieckie służące do obserwowania i polowania na różne rodzaje zwierzyny. Dzięki możliwości schowania się wewnątrz szałasu myśliwy może lepiej widzieć otoczenie i skuteczniej zbliżyć się do zwierzęcia. Jest to szczególnie przydatne podczas polowań na dzikie zwierzęta, gdy wymagane jest zachowanie maksymalnej ostrożności oraz dyskrecji by uniknąć wzburzenia ofiary.

Budan pełni również funkcje ochronne w stosunku do warunków atmosferycznych, mogąc być wyposażony w dodatki ułatwiające komfortowe spędzanie czasu przez myśliwego podczas długiego wyczekiwania na zdobycz. To istotne narzędzie dla myśliwych uprawiających łowiectwo rekreacyjne czy też zajmujących się ochroną populacji dzikich zwierząt na terenach leśnych czy bagiennych.

Innymi słowy, budan stanowi miejscem schronienia dla myśliwego, pozwalając mu ukryć się przed obserwowanymi zwierzętami oraz chronić się przed warunkami pogodowymi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

budowisko

inaczej gawra.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

budan

inaczej kureń.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.