Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budan

budan

inaczej kureń.

Budan to typ szałasu myśliwskiego, który jest często używany w polowaniach. Jest to nazwa lokalna, która pochodzi od słowa „kureń”. Budan jest zbudowany z desek i częściowo przysypany ziemią. Jego głównym celem jest ukrycie myśliwego przed zwierzyną, aby mógł on bezpiecznie obserwować i polować.

Budan może być wykonany z różnych materiałów, w tym drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Może być również wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak okna lub drzwi, aby umożliwić myśliwemu łatwy dostęp do środka. Budan może być również wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak otwory wentylacyjne lub ogrzewanie, aby zapewnić myśliwemu komfort podczas polowania.

Budan jest bardzo popularnym narzędziem myśliwskim i może być używany do polowania na różne rodzaje zwierzyny. Jest to idealne narzędzie do obserwowania i polowania na dzikie zwierzęta, ponieważ pozwala myśliwemu ukryć się przed ofiarami i mieć lepszy widok na otoczenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

buszówka

inaczej buszowanie.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

białozór

inaczej sokół białozór.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.