Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałamut

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

Bałamut to pies gończy, który jest specjalizowany w dezorientowaniu innych psów poprzez bieganie po starym tropie lub głoszenie ptaka. Jego zdolność manipulacji innymi psami polega na wprowadzeniu ich w błąd poprzez odwracanie uwagi od prawdziwego tropu. Bałamut może być wykorzystywany podczas polowań, gdzie jego umiejętności pozwalają skutecznie zmylić i odciągnąć uwagę innych psów od ofiary, umożliwiając myśliwym ułatwienie schwytania lub zestrzelenia zwierzęcia. Jego funkcja w polowaniach ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu sukcesu przez łowców, bowiem umiejętność bałamuta znacząco wpływa na efektywność polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałamut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

basior

dorosły samiec wilka.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

budan

inaczej kureń.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.