Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budowisko

budowisko

inaczej gawra.

Budowisko, inaczej zwane gawrą, to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę. Jest to rodzaj nor, która składa się z kilku komór i jest wykopana w ziemi. Zazwyczaj budowiska są usytuowane na stokach górskich lub w lasach. Niedźwiedzie przygotowują je na początku jesieni, gdy temperatury spadają i dni stają się coraz krótsze. W budowisku niedźwiedzie spędzają większość zimy, aż do wiosny.

Budowiska służą niedźwiedziom do odpoczynku i schronienia przed zimnem. Są one wyposażone w miękkie łoże z liści i gałęzi, aby niedźwiedzie mogły spać wygodnie. Budowiska służą również jako miejsce narodzin młodych niedźwiedzi. Samice rodzą tam swoje młode i opiekują się nimi przez pierwsze kilka miesięcy życia.

Budowiska służą również jako schronienie dla innych zwierząt, takich jak lisy czy wilki. Zazwyczaj tego typu schronienia służy im tylko do przejściowego schronienia się przed deszczem lub śniegiem. Budowiska służą również jako miejsce odpoczynku dla innych drapieżników, takich jak rysie czy wilki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.