Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budowisko

budowisko

inaczej gawra.

Budowisko, inaczej zwane gawrą, to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę. Jest to rodzaj nor, która składa się z kilku komór i jest wykopana w ziemi. Zazwyczaj budowiska są usytuowane na stokach górskich lub w lasach. Niedźwiedzie przygotowują je na początku jesieni, gdy temperatury spadają i dni stają się coraz krótsze. W budowisku niedźwiedzie spędzają większość zimy, aż do wiosny.

Budowiska służą niedźwiedziom do odpoczynku i schronienia przed zimnem. Są one wyposażone w miękkie łoże z liści i gałęzi, aby niedźwiedzie mogły spać wygodnie. Budowiska służą również jako miejsce narodzin młodych niedźwiedzi. Samice rodzą tam swoje młode i opiekują się nimi przez pierwsze kilka miesięcy życia.

Budowiska służą również jako schronienie dla innych zwierząt, takich jak lisy czy wilki. Zazwyczaj tego typu schronienia służy im tylko do przejściowego schronienia się przed deszczem lub śniegiem. Budowiska służą również jako miejsce odpoczynku dla innych drapieżników, takich jak rysie czy wilki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bigle

angielska rasa psów gończych.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

bok

inaczej nadlufka.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

blaski

inaczej trzeszcze.