Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budowisko

budowisko

inaczej gawra.

Budowisko, zwane również gawrą, to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę i gdzie przychodzą na świat ich młode. Jest to rodzaj nor wykopany w ziemi składający się z kilku komór. Zazwyczaj budowiska znajdują się na stokach górskich lub w lasach, a niedźwiedzie przygotowują je na początku jesieni, by schronić się przed zimnem i spędzić większość zimy do wiosny. Budowiska zapewniają im schronienie i odpoczynek oraz są wyposażone w miękkie łoże z liści i gałęzi dla wygody snu. Dodatkowo służą jako miejsce narodzin młodych niedźwiedzi, gdzie samice opiekują się nimi przez pierwsze miesiące życia. Oprócz niedźwiedzi budowiska mogą służyć jako schronienie dla innych zwierząt, takich jak lisy czy wilki, jednak raczej przejściowo. Ponadto stanowią czasami miejsce odpoczynku dla innych drapieżników, np. rysi czy wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

bigle

angielska rasa psów gończych.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bielactwo

inaczej albinizm.

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.