Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: budowisko

budowisko

inaczej gawra.

Budowisko, zwane również gawrą, to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę i gdzie przychodzą na świat ich młode. Jest to rodzaj nor wykopany w ziemi składający się z kilku komór. Zazwyczaj budowiska znajdują się na stokach górskich lub w lasach, a niedźwiedzie przygotowują je na początku jesieni, by schronić się przed zimnem i spędzić większość zimy do wiosny. Budowiska zapewniają im schronienie i odpoczynek oraz są wyposażone w miękkie łoże z liści i gałęzi dla wygody snu. Dodatkowo służą jako miejsce narodzin młodych niedźwiedzi, gdzie samice opiekują się nimi przez pierwsze miesiące życia. Oprócz niedźwiedzi budowiska mogą służyć jako schronienie dla innych zwierząt, takich jak lisy czy wilki, jednak raczej przejściowo. Ponadto stanowią czasami miejsce odpoczynku dla innych drapieżników, np. rysi czy wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj budowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

budowisko

inaczej gawra.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bekas kszyk

inaczej kszyk.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.