Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: broda

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

Broda jest elementem anatomicznym wielu gatunków zwierząt, w tym głuszca, łosia, kozicy i jelenia. W przypadku głuszca składa się z pęku piór na szyi. Jest to charakterystyczny element wyglądu tego ptaka, umożliwiający jego odróżnienie od innych gatunków. Broda głuszca może być biała lub szarobrązowa i składa się z kilku długich piór. U łosia broda składa się z kępy włosów pod dolną szczęką, będąc charakterystycznym elementem wyglądu tej zwierzyny. Może być czarna lub brązowa i składa się z kilku długich włosów. Kozica również posiada brodę, która manifestuje się jako kępa włosów na grzbiecie. Elemen ten umożliwia jej odróżnienie od innych gatunków i może być czarna lub brązowa, złożona z kilku długich włosów. Natomiast u jelenia broda stanowi zwisającą część grzywy, charakteryzując go spośród innych gatunków zwierzyny łownej. Może przybierać białe lub szarobrązowe zabarwienie i zawierać kilka długich piór lub włosów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broda w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

baranek

inaczej kszyk.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).