Definicja hasła: broda
- broda
1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.
Broda jest elementem anatomicznym wielu gatunków zwierząt, w tym głuszca, łosia, kozicy i jelenia. W przypadku głuszca składa się z pęku piór na szyi. Jest to charakterystyczny element wyglądu tego ptaka, umożliwiający jego odróżnienie od innych gatunków. Broda głuszca może być biała lub szarobrązowa i składa się z kilku długich piór. U łosia broda składa się z kępy włosów pod dolną szczęką, będąc charakterystycznym elementem wyglądu tej zwierzyny. Może być czarna lub brązowa i składa się z kilku długich włosów. Kozica również posiada brodę, która manifestuje się jako kępa włosów na grzbiecie. Elemen ten umożliwia jej odróżnienie od innych gatunków i może być czarna lub brązowa, złożona z kilku długich włosów. Natomiast u jelenia broda stanowi zwisającą część grzywy, charakteryzując go spośród innych gatunków zwierzyny łownej. Może przybierać białe lub szarobrązowe zabarwienie i zawierać kilka długich piór lub włosów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broda w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bieg myśliwski
współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.
- bielenie
zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.
- bekanie
akt płciowy u jeleni i danieli.
- bukowisko
okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).
- bałwanica
żerdka, na której umieszcza się bałwana.
- buszowanie, buszowanie, buszówka
o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bytować
o zwierzynie żyjącej w łowisku.
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- borówka
przeważnie drewniana trąbka myśliwska.