Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biomasa

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

Biomasa to mierzalna ilość materii organicznej obecna w danym ekosystemie, populacji, gatunku lub na poziomie organizmu. Jest kluczowym wskaźnikiem w środowisku naturalnym, umożliwiającym określenie liczebności populacji zwierząt oraz ich zdrowia. Ponadto, stanowi istotny aspekt dla praktyk łowieckich, gdyż może sygnalizować czy populacja zwierząt jest wystarczająco duża, aby przetrwać i czy można podjąć działania łowieckie. Biomasa pomaga również monitorować zmiany w środowisku naturalnym, takie jak zanieczyszczenia czy zmiany klimatu, a także może świadczyć o negatywnym wpływie nadmiernego polowania lub innych czynników na populacje zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biomasa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

budan

inaczej kureń.

bury

gwarowe określenie wilka.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)