Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biomasa

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

Biomasa to mierzalna ilość materii organicznej obecna w danym ekosystemie, populacji, gatunku lub na poziomie organizmu. Jest kluczowym wskaźnikiem w środowisku naturalnym, umożliwiającym określenie liczebności populacji zwierząt oraz ich zdrowia. Ponadto, stanowi istotny aspekt dla praktyk łowieckich, gdyż może sygnalizować czy populacja zwierząt jest wystarczająco duża, aby przetrwać i czy można podjąć działania łowieckie. Biomasa pomaga również monitorować zmiany w środowisku naturalnym, takie jak zanieczyszczenia czy zmiany klimatu, a także może świadczyć o negatywnym wpływie nadmiernego polowania lub innych czynników na populacje zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biomasa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

białozór

inaczej sokół białozór.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bielak

inaczej zając bielak.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.