Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekasy

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

Bekasy to ptaki łowne, które występują w Polsce. Do tej grupy zaliczamy trzy gatunki: bekasika, dubelta i kszyka. Są one dość małe, osiągając długość od 25 do 30 cm. Ich ubarwienie jest zazwyczaj ciemne, z białymi plamami na skrzydłach i ogonie. Mają długie, szpiczaste dzioby i silne nogi.

Bekasy żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak żaby i ryby. Są aktywne w ciągu dnia, a ich aktywność jest szczególnie widoczna w porze wieczornej. Lubią polować na swoje ofiary na niskich drzewach lub trawie.

Bekasy są bardzo popularne wśród myśliwych ze względu na ich łatwość polowania. Są one również często hodowane jako ptaki ozdobne. Należy pamiętać, że bekasy są chronione przez prawo i należy je traktować z szacunkiem i ostrożnością podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekasy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekas kszyk

inaczej kszyk.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.