Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bij!

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

"Bij!" to rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, mający na celu skierowanie go w stronę zwierzyny i wywołanie ataku. Jest to polecenie związane z działaniami sokolnika podczas polowania ptakami drapieżnymi, które służą do chwytania lub ścigania zwierząt łownych. Głównym celem jest skierowanie ptaka drapieżnego w kierunku zdobyczy, tak aby ten mógł zaatakować i złapać zwierzynę. Komenda "Bij!" jest wydawana w momencie, gdy sokolnik zlokalizuje zwierzynę i potrzebuje wsparcia swojego ptaka łowczego w podjęciu akcji myśliwskiej.

Sokolnictwo, czyli sztuka polowania za pomocą ptaków drapieżnych, opiera się na ściśle określonych procedurach i komunikacji pomiędzy sokolnikiem a jego ptakami. Komenda "Bij!" stanowi istotny element tej komunikacji, umożliwiający koordynację działań między człowiekiem a drapieżnym ptakiem łowczym. W odpowiedzi na to polecenie ptak powinien przystąpić do akcji, atakując i chwytając zwierzynę zgodnie z intencjami sokolnika.

W praktyce "Bij!" jest jednym z sygnałów dźwiękowych lub gestów używanych przez sokolnika w celu kontroli zachowań swojego ptaka drapieżnego w trakcie polowania. Poprzez przekazanie tej komendy chce on zapewnić skuteczny atak i złapanie zdobyczy przez swojego ptaka łowczego, co jest kluczowe dla sukcesu polowania.

Warto zaznaczyć, że dla skutecznego oraz etycznego korzystania z technik sokolnictwa niezbędna jest wiedza na temat natury i zachowań dzikich zwierząt oraz umiejętność właściwej opieki nad ptakiem drapieżnym. Komenda "Bij!" odgrywa więc istotną rolę w kontekście bezpiecznego i efektywnego działania w ramach tradycyjnych praktyk myśliwskich stosowanych przez sokolników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bij! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

bekas kszyk

inaczej kszyk.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.