Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bij!

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

"Bij!" to rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, mający na celu skierowanie go w stronę zwierzyny i wywołanie ataku. Jest to polecenie związane z działaniami sokolnika podczas polowania ptakami drapieżnymi, które służą do chwytania lub ścigania zwierząt łownych. Głównym celem jest skierowanie ptaka drapieżnego w kierunku zdobyczy, tak aby ten mógł zaatakować i złapać zwierzynę. Komenda "Bij!" jest wydawana w momencie, gdy sokolnik zlokalizuje zwierzynę i potrzebuje wsparcia swojego ptaka łowczego w podjęciu akcji myśliwskiej.

Sokolnictwo, czyli sztuka polowania za pomocą ptaków drapieżnych, opiera się na ściśle określonych procedurach i komunikacji pomiędzy sokolnikiem a jego ptakami. Komenda "Bij!" stanowi istotny element tej komunikacji, umożliwiający koordynację działań między człowiekiem a drapieżnym ptakiem łowczym. W odpowiedzi na to polecenie ptak powinien przystąpić do akcji, atakując i chwytając zwierzynę zgodnie z intencjami sokolnika.

W praktyce "Bij!" jest jednym z sygnałów dźwiękowych lub gestów używanych przez sokolnika w celu kontroli zachowań swojego ptaka drapieżnego w trakcie polowania. Poprzez przekazanie tej komendy chce on zapewnić skuteczny atak i złapanie zdobyczy przez swojego ptaka łowczego, co jest kluczowe dla sukcesu polowania.

Warto zaznaczyć, że dla skutecznego oraz etycznego korzystania z technik sokolnictwa niezbędna jest wiedza na temat natury i zachowań dzikich zwierząt oraz umiejętność właściwej opieki nad ptakiem drapieżnym. Komenda "Bij!" odgrywa więc istotną rolę w kontekście bezpiecznego i efektywnego działania w ramach tradycyjnych praktyk myśliwskich stosowanych przez sokolników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bij! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bojownik batalion

inaczej batalion.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.