Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biegi

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

Biegi są jednym z najważniejszych elementów anatomii zwierząt łownych. Są one odpowiedzialne za poruszanie się, utrzymywanie równowagi i wykonywanie innych czynności. Składają się z kości, stawów, mięśni i ścięgien.

Kości biegów są długie i smukłe, co pozwala zwierzętom na szybkie i skuteczne poruszanie się. W przypadku łosia, jelenia, daniela, kozicy i muflona kości biegów składają się z dwóch kości udowych i dwóch kości piszczelowych. U dzików liczba ta wynosi trzy.

Stawy biegów służą do połączenia kości i umożliwiają ruch. Są one wykonane z chrząstki i otoczone torebkami stawowymi, które chronią je przed uszkodzeniem. Mięśnie biegów służą do napinania i rozluźniania stawów oraz do wykonywania ruchu. Ścięgna służą do połączenia mięśni ze stawami i kośćmi.

Biegi służą do poruszania się, ale także do utrzymywania równowagi podczas skoków lub innych aktywności fizycznych. Służy to także do ochrony narządów wewnętrznych przed urazami mechanicznymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biegi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

białozór

inaczej sokół białozór.

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).