Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baka

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Określany przez b. tor pocisku ma znaczenie przy przestrzeliwaniu broni kulowej, a znajomość b. odnośnie pocisków śrutowych pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp.

Baka to inaczej poduszka, która jest wypukłością na kolbie broni myśliwskiej. Jest ona przeznaczona do przykładania policzka podczas celowania i strzału. Baka jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kształt i wielkość są dostosowane do konkretnego typu broni. Baka ma na celu zapewnienie wygodnego i stabilnego uchwytu broni, co pozwala na precyzyjne celowanie i strzał.

Balistyka to nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Balistyka jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp. Znajomość balistyki jest szczególnie ważna przy przestrzeliwaniu broni kulowej, gdzie tor lotu pocisku ma duże znaczenie dla skuteczności strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

basior

dorosły samiec wilka.

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bielactwo

inaczej albinizm.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

buchta

inaczej buchtowisko.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)