Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baka

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Określany przez b. tor pocisku ma znaczenie przy przestrzeliwaniu broni kulowej, a znajomość b. odnośnie pocisków śrutowych pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp.

Baka - element broni myśliwskiej, tj. wypukłość na kolbie przeznaczona do podparcia policzka podczas celowania i strzału. Baka jest zazwyczaj wyprodukowana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kształt i rozmiar są dostosowane do konkretnego typu broni. Jest to istotny element broni, który zapewnia wygodne i stabilne przyłożenie się do broni, co przekłada się na precyzyjne celowanie i strzał.

Balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zarówno zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (balistyka wewnętrzna), jak i ruch pocisku po opuszczeniu lufy (balistyka zewnętrzna), oraz skutki trafienia pocisku w celu (balistyka końcowa). W kontekście łowiectwa balistyka jest istotnym elementem, pozwalającym określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości śrutu, kształtu lufy itp. Znajomość balistyki jest niezwykle istotna zwłaszcza przy przestrzeliwaniu broni kulowej, gdzie tor lotu pocisku ma kluczowe znaczenie dla skuteczności strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

blaski

inaczej trzeszcze.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.