Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baka

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Określany przez b. tor pocisku ma znaczenie przy przestrzeliwaniu broni kulowej, a znajomość b. odnośnie pocisków śrutowych pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp.

Baka - element broni myśliwskiej, tj. wypukłość na kolbie przeznaczona do podparcia policzka podczas celowania i strzału. Baka jest zazwyczaj wyprodukowana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kształt i rozmiar są dostosowane do konkretnego typu broni. Jest to istotny element broni, który zapewnia wygodne i stabilne przyłożenie się do broni, co przekłada się na precyzyjne celowanie i strzał.

Balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zarówno zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (balistyka wewnętrzna), jak i ruch pocisku po opuszczeniu lufy (balistyka zewnętrzna), oraz skutki trafienia pocisku w celu (balistyka końcowa). W kontekście łowiectwa balistyka jest istotnym elementem, pozwalającym określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości śrutu, kształtu lufy itp. Znajomość balistyki jest niezwykle istotna zwłaszcza przy przestrzeliwaniu broni kulowej, gdzie tor lotu pocisku ma kluczowe znaczenie dla skuteczności strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

budowisko

inaczej gawra.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).