Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baka

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Określany przez b. tor pocisku ma znaczenie przy przestrzeliwaniu broni kulowej, a znajomość b. odnośnie pocisków śrutowych pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp.

Baka to inaczej poduszka, która jest wypukłością na kolbie broni myśliwskiej. Jest ona przeznaczona do przykładania policzka podczas celowania i strzału. Baka jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kształt i wielkość są dostosowane do konkretnego typu broni. Baka ma na celu zapewnienie wygodnego i stabilnego uchwytu broni, co pozwala na precyzyjne celowanie i strzał.

Balistyka to nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku po opuszczeniu lufy (b. zewnętrzna) oraz skutki trafienia pocisku w cel (b. końcowa). Balistyka jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala określić skuteczność strzału w zależności od odległości, grubości Śrutu, kształtu lufy itp. Znajomość balistyki jest szczególnie ważna przy przestrzeliwaniu broni kulowej, gdzie tor lotu pocisku ma duże znaczenie dla skuteczności strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)