Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bąblowica

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Bąblowica jest chorobą zakaźną, która występuje głównie u zwierząt, ale może również dotknąć ludzi. Choroba ta jest spowodowana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus). Larwa ta występuje w postaci małych pęcherzyków, które są zlokalizowane w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Larwy te są przenoszone przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso lub mleko, które nie zostało odpowiednio przygotowane. U ludzi objawy bąblowicy mogą być podobne do innych chorób, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub wrzody żołądka. Objawy te obejmują ból brzucha, nudności i wymioty oraz ogólne osłabienie i brak apetytu.

Leczenie bąblowicy może obejmować leki przeciwpasożytnicze i operację usunięcia porażonego narządu. W niektórych przypadkach może być konieczna chemioterapia. Aby uniknąć infekcji bąblowicami, ważne jest, aby dokładnie myć ręce po kontakcie ze zwierzętami i upewnić się, że produkty pochodzenia zwierzęcego są odpowiednio przygotowane do spożycia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bąblowica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

baranek

inaczej kszyk.