Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bąblowica

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Bąblowica to choroba zakaźna, która może występować u zwierząt oraz ludzi. Jest wywoływana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), która tworzy małe pęcherzyki w ścianach jamy brzusznej lub wątroby. Choroba ta może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy mleko, które nie zostały odpowiednio przygotowane.

W przypadku człowieka objawy bąblowicy mogą przypominać inne schorzenia, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego czy wrzody żołądka. Może to manifestować się jako ból brzucha, nudności i wymioty, ogólne osłabienie i brak apetytu. Leczenie choroby może polegać na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz konieczności usunięcia porażonego narządu za pomocą operacji. W niektórych przypadkach może być również wymagana chemioterapia.

Aby uchronić się przed zarażeniem bąblowicami, ważne jest dokładne mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz upewnienie się, że produkty pochodzenia zwierzęcego są właściwie przygotowane do spożycia. Dbałość o higienę osobistą i stosowanie odpowiednich procedur sanitarnych odgrywają ważną rolę w profilaktyce tej choroby zakaźnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bąblowica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

buchta

inaczej buchtowisko.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.