Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bąblowica

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Bąblowica to choroba zakaźna, która może występować u zwierząt oraz ludzi. Jest wywoływana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), która tworzy małe pęcherzyki w ścianach jamy brzusznej lub wątroby. Choroba ta może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy mleko, które nie zostały odpowiednio przygotowane.

W przypadku człowieka objawy bąblowicy mogą przypominać inne schorzenia, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego czy wrzody żołądka. Może to manifestować się jako ból brzucha, nudności i wymioty, ogólne osłabienie i brak apetytu. Leczenie choroby może polegać na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz konieczności usunięcia porażonego narządu za pomocą operacji. W niektórych przypadkach może być również wymagana chemioterapia.

Aby uchronić się przed zarażeniem bąblowicami, ważne jest dokładne mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz upewnienie się, że produkty pochodzenia zwierzęcego są właściwie przygotowane do spożycia. Dbałość o higienę osobistą i stosowanie odpowiednich procedur sanitarnych odgrywają ważną rolę w profilaktyce tej choroby zakaźnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bąblowica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bok

inaczej nadlufka.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.