Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bąblowica

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Bąblowica jest chorobą zakaźną, która występuje głównie u zwierząt, ale może również dotknąć ludzi. Choroba ta jest spowodowana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus). Larwa ta występuje w postaci małych pęcherzyków, które są zlokalizowane w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Larwy te są przenoszone przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso lub mleko, które nie zostało odpowiednio przygotowane. U ludzi objawy bąblowicy mogą być podobne do innych chorób, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub wrzody żołądka. Objawy te obejmują ból brzucha, nudności i wymioty oraz ogólne osłabienie i brak apetytu.

Leczenie bąblowicy może obejmować leki przeciwpasożytnicze i operację usunięcia porażonego narządu. W niektórych przypadkach może być konieczna chemioterapia. Aby uniknąć infekcji bąblowicami, ważne jest, aby dokładnie myć ręce po kontakcie ze zwierzętami i upewnić się, że produkty pochodzenia zwierzęcego są odpowiednio przygotowane do spożycia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bąblowica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bielak

inaczej zając bielak.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).