Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bąblowica

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

Bąblowica to choroba zakaźna, która może występować u zwierząt oraz ludzi. Jest wywoływana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), która tworzy małe pęcherzyki w ścianach jamy brzusznej lub wątroby. Choroba ta może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy mleko, które nie zostały odpowiednio przygotowane.

W przypadku człowieka objawy bąblowicy mogą przypominać inne schorzenia, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego czy wrzody żołądka. Może to manifestować się jako ból brzucha, nudności i wymioty, ogólne osłabienie i brak apetytu. Leczenie choroby może polegać na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz konieczności usunięcia porażonego narządu za pomocą operacji. W niektórych przypadkach może być również wymagana chemioterapia.

Aby uchronić się przed zarażeniem bąblowicami, ważne jest dokładne mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz upewnienie się, że produkty pochodzenia zwierzęcego są właściwie przygotowane do spożycia. Dbałość o higienę osobistą i stosowanie odpowiednich procedur sanitarnych odgrywają ważną rolę w profilaktyce tej choroby zakaźnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bąblowica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.