Definicja hasła: bobrowe
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
Bobrowe to jeden z ciężarów łowieckich, który występuje w prawie książęcym. Jego istotą jest obowiązek pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady. Oznacza to, że mieszkańcy danego terenu są odpowiedzialni za ochronę i utrzymanie żerowisk bobrów.
Bobrowe jest ważnym elementem prawa książęcego, ponieważ chroni bobry przed nadmiernym polowaniem i pozwala im na swobodne rozmnażanie się. Jest to szczególnie ważne w przypadku gatunków zagrożonych wyginięciem, takich jak europejski bóbr. Obowiązek ten może być rygorystycznie egzekwowany, a mieszkańcy mogą być narażeni na kary finansowe lub inne sankcje, jeśli nie spełnią swoich obowiązków.
Bobrowe jest czasami określane jako „prawo ochrony bobrów” i ma na celu ochronę tych zwierząt przed nadmiernym polowaniem i zapewnienie im odpowiednich warunków do rozmnażania się. Jest to ważne dla utrzymania równowagi ekologicznej i zapobiegania wyginięciu gatunku.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bobrowe w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bojownik batalion
inaczej batalion.
- bębenek
wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.
- bażantarnia
zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- bukiew
nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)