Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bobrowe

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

Bobrowe to jeden z ciężarów łowieckich, który występuje w prawie książęcym. Jego istotą jest obowiązek pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady. Oznacza to, że mieszkańcy danego terenu są odpowiedzialni za ochronę i utrzymanie żerowisk bobrów.

Bobrowe jest ważnym elementem prawa książęcego, ponieważ chroni bobry przed nadmiernym polowaniem i pozwala im na swobodne rozmnażanie się. Jest to szczególnie ważne w przypadku gatunków zagrożonych wyginięciem, takich jak europejski bóbr. Obowiązek ten może być rygorystycznie egzekwowany, a mieszkańcy mogą być narażeni na kary finansowe lub inne sankcje, jeśli nie spełnią swoich obowiązków.

Bobrowe jest czasami określane jako „prawo ochrony bobrów” i ma na celu ochronę tych zwierząt przed nadmiernym polowaniem i zapewnienie im odpowiednich warunków do rozmnażania się. Jest to ważne dla utrzymania równowagi ekologicznej i zapobiegania wyginięciu gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bobrowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

budan

inaczej kureń.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bielak

inaczej zając bielak.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.