Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bielactwo

bielactwo

inaczej albinizm.

Osobniki dotknięte albinizmem mogą mieć problemy zdrowotne związane z brakiem pigmentacji, takie jak nadwrażliwość na słońce czy wzmożone ryzyko wystąpienia raka skóry. W świecie zwierząt, bielactwo może wpływać na zdolność do kamuflażu i przeżycie w naturalnym środowisku oraz utrudniać relacje społeczne.

W kulturze ludowej oraz w niektórych społecznościach, bielactwo było często powodem różnych przesądów i mitów związanych z nadprzyrodzonymi mocami lub złym omenem. Z drugiej strony, osobniki z bielactwem były często obserwowane i badane przez naukowców ze względu na swoją unikalność genetyczną i fizyczną.

Na łonie natury bielactwo jest rzadkie, jednak w niektórych populacjach zwierząt może pojawiać się z większą częstotliwością z powodu specyficznych warunków środowiskowych. Dla nauki genetyki i ekologii obecność albinizmu w populacjach zwierząt stanowi przedmiot badań nad dziedziczeniem cech oraz adaptacją do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielactwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bojownik batalion

inaczej batalion.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

budan

inaczej kureń.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.