Definicja hasła: bielactwo
- bielactwo
inaczej albinizm.
Osobniki dotknięte albinizmem mogą mieć problemy zdrowotne związane z brakiem pigmentacji, takie jak nadwrażliwość na słońce czy wzmożone ryzyko wystąpienia raka skóry. W świecie zwierząt, bielactwo może wpływać na zdolność do kamuflażu i przeżycie w naturalnym środowisku oraz utrudniać relacje społeczne.
W kulturze ludowej oraz w niektórych społecznościach, bielactwo było często powodem różnych przesądów i mitów związanych z nadprzyrodzonymi mocami lub złym omenem. Z drugiej strony, osobniki z bielactwem były często obserwowane i badane przez naukowców ze względu na swoją unikalność genetyczną i fizyczną.
Na łonie natury bielactwo jest rzadkie, jednak w niektórych populacjach zwierząt może pojawiać się z większą częstotliwością z powodu specyficznych warunków środowiskowych. Dla nauki genetyki i ekologii obecność albinizmu w populacjach zwierząt stanowi przedmiot badań nad dziedziczeniem cech oraz adaptacją do środowiska naturalnego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielactwo w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bębnienie
zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- brodzące, brodzące (Ciconiformes)
rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.
- bić
1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.
- baka
inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)
- bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny
bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.
- biała broń
broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż
- basista
jeleń wyróżniający się basowym głosem.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.