Definicja hasła: bielactwo
- bielactwo
inaczej albinizm.
Osobniki dotknięte albinizmem mogą mieć problemy zdrowotne związane z brakiem pigmentacji, takie jak nadwrażliwość na słońce czy wzmożone ryzyko wystąpienia raka skóry. W świecie zwierząt, bielactwo może wpływać na zdolność do kamuflażu i przeżycie w naturalnym środowisku oraz utrudniać relacje społeczne.
W kulturze ludowej oraz w niektórych społecznościach, bielactwo było często powodem różnych przesądów i mitów związanych z nadprzyrodzonymi mocami lub złym omenem. Z drugiej strony, osobniki z bielactwem były często obserwowane i badane przez naukowców ze względu na swoją unikalność genetyczną i fizyczną.
Na łonie natury bielactwo jest rzadkie, jednak w niektórych populacjach zwierząt może pojawiać się z większą częstotliwością z powodu specyficznych warunków środowiskowych. Dla nauki genetyki i ekologii obecność albinizmu w populacjach zwierząt stanowi przedmiot badań nad dziedziczeniem cech oraz adaptacją do środowiska naturalnego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bielactwo w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.
- bobrowanie
szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.
- bałwanica
żerdka, na której umieszcza się bałwana.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).
- berło
drążek na który sadza się ptaka łowczego,
- borówka
przeważnie drewniana trąbka myśliwska.