Definicja hasła: bieleć
- bieleć
o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).
Bieleć to zjawisko występujące u niektórych gatunków zwierząt, takich jak gronostaj, zając bielak i pardwa. Polega ono na zmianie sierści lub piór na białe na czas zimy, co stanowi naturalny mechanizm adaptacji do warunków środowiskowych. Przebieg procesu bielecia umożliwia zwierzętom lepsze maskowanie się w śniegu i lodzie oraz ułatwia polowanie na ofiary. Gronostaje charakteryzują się brązowo-szarą sierścią, która jesienią zamienia się w białą. Zmiana ta pozwala im skuteczniej ukrywać się w otoczeniu pokrytym śniegiem. Zające bielaki również przechodzą proces bielecia, dzięki któremu ich sierść staje się biała podczas zimy, umożliwiając im lepsze kamuflażowanie w środowisku ośnieżonym. Pardwy natomiast doświadczają tego samego procesu, ale ich pióra stają się białe jedynie latem. Bielec wykazuje istotne znaczenie ewolucyjne, wspomagając te gatunki w przetrwaniu trudnych warunków zimowych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bieleć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- białozór
inaczej sokół białozór.
- buchtowisko, buchtowisko, buchta
miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.
- baka
inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).
- broda
1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.
- bekasy
nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- byk
dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.