Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bieleć

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

Bieleć to zjawisko, które występuje u niektórych gatunków zwierząt, w tym u gronostaja, zająca bielaka i pardwy. Bielec to proces, w którym zwierzęta te zmieniają swoją sierść lub pióra na białe na czas zimy. Jest to naturalny mechanizm adaptacji do warunków środowiskowych.

Gronostaje są jednymi z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli tego procesu. Zazwyczaj mają one brązowo-szare pióra, ale w okresie jesiennym ich pióra stają się białe. Zmiana ta pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie, co ułatwia im polowanie na ofiary.

Zające bielaki również przechodzą proces bielecia. Ich sierść staje się biała na czas zimy, co pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie. Pardwy również przechodzą ten sam proces, ale ich pióra stają się białe tylko na czas lata.

Bielec jest naturalnym mechanizmem adaptacji do warunków środowiskowych i pozwala zwierzętom lepiej maskować się w śniegu i lodzie oraz polować na ofiary. Jest to ważny mechanizm ewolucyjny, który pomaga tym gatunkom przetrwać trudne warunki panujące w okresie zimowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bieleć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

bączek

inaczej antabka.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

budowisko

inaczej gawra.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bielak

inaczej zając bielak.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bok

inaczej nadlufka.