Definicja hasła: bieleć
- bieleć
o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).
Bieleć to zjawisko, które występuje u niektórych gatunków zwierząt, w tym u gronostaja, zająca bielaka i pardwy. Bielec to proces, w którym zwierzęta te zmieniają swoją sierść lub pióra na białe na czas zimy. Jest to naturalny mechanizm adaptacji do warunków środowiskowych.
Gronostaje są jednymi z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli tego procesu. Zazwyczaj mają one brązowo-szare pióra, ale w okresie jesiennym ich pióra stają się białe. Zmiana ta pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie, co ułatwia im polowanie na ofiary.
Zające bielaki również przechodzą proces bielecia. Ich sierść staje się biała na czas zimy, co pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie. Pardwy również przechodzą ten sam proces, ale ich pióra stają się białe tylko na czas lata.
Bielec jest naturalnym mechanizmem adaptacji do warunków środowiskowych i pozwala zwierzętom lepiej maskować się w śniegu i lodzie oraz polować na ofiary. Jest to ważny mechanizm ewolucyjny, który pomaga tym gatunkom przetrwać trudne warunki panujące w okresie zimowym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bieleć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bukiet
gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.
- basista
jeleń wyróżniający się basowym głosem.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bródka
krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).
- bigle
angielska rasa psów gończych.
- borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).
gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)
- bytować
o zwierzynie żyjącej w łowisku.
- bujanie
fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).
- bokobrody
kępy sierści na policzkach rysia.
- bieleć
o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).