Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bieleć

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

Bieleć to zjawisko, które występuje u niektórych gatunków zwierząt, w tym u gronostaja, zająca bielaka i pardwy. Bielec to proces, w którym zwierzęta te zmieniają swoją sierść lub pióra na białe na czas zimy. Jest to naturalny mechanizm adaptacji do warunków środowiskowych.

Gronostaje są jednymi z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli tego procesu. Zazwyczaj mają one brązowo-szare pióra, ale w okresie jesiennym ich pióra stają się białe. Zmiana ta pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie, co ułatwia im polowanie na ofiary.

Zające bielaki również przechodzą proces bielecia. Ich sierść staje się biała na czas zimy, co pozwala im lepiej maskować się w śniegu i lodzie. Pardwy również przechodzą ten sam proces, ale ich pióra stają się białe tylko na czas lata.

Bielec jest naturalnym mechanizmem adaptacji do warunków środowiskowych i pozwala zwierzętom lepiej maskować się w śniegu i lodzie oraz polować na ofiary. Jest to ważny mechanizm ewolucyjny, który pomaga tym gatunkom przetrwać trudne warunki panujące w okresie zimowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bieleć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bigle

angielska rasa psów gończych.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).