Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwanek

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

Bałwanek to element wyposażenia stosowany w łowiectwie w celu przyciągnięcia kaczorów i umożliwienia skutecznego polowania. Kukła dzikiej kaczki może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno lub plastik, a nawet innych tworzyw sztucznych. Jest ona wypuszczana na wodę, zwłaszcza w okresie wiosennym, aby zmylić i przywabić dzikie ptaki. Bałwanek ma za zadanie naśladować zachowanie dzikich kaczek, będąc atrakcyjnym dla obserwujących je osobników i nakłaniając je do zbliżenia się, co ułatwia myśliwemu oddanie strzału. Skuteczność bałwanka polega na jego zdolności do przyciągania uwagi kaczorów i prowokowania reakcji łowieckiej.

Bałwanki są projektowane tak, aby jak najwierniej naśladować wygląd i zachowanie dzikich kaczek. Poprzez precyzyjne odwzorowanie detali oraz wykorzystanie odpowiednich barw i kształtów, stwarzają one iluzję obecności rzeczywistych ptaków na tafli wody. Różnorodność materiałów używanych do produkcji bałwanków pozwala dostosować je do zmiennych warunków terenowych oraz daje możliwość wyboru w zależności od preferencji myśliwego i specyfiki okoliczności polowania. Wprowadzenie bałwanka do środowiska naturalnego ma na celu maksymalne upodobnienie go do dzikich kaczek oraz przyciągnięcie ich uwagi.

Podczas stosowania bałwanka jako narzędzia łowieckiego należy pamiętać o zachowaniu zasad etycznej i odpowiedzialnej praktyki łowieckiej. Należy również dbać o to, aby nie zakłócać naturalnego porządku środowiska oraz nie szkodzić populacji dzikich ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwanek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

bojownik batalion

inaczej batalion.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)