Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwanek

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

Bałwanek to element wyposażenia stosowany w łowiectwie w celu przyciągnięcia kaczorów i umożliwienia skutecznego polowania. Kukła dzikiej kaczki może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno lub plastik, a nawet innych tworzyw sztucznych. Jest ona wypuszczana na wodę, zwłaszcza w okresie wiosennym, aby zmylić i przywabić dzikie ptaki. Bałwanek ma za zadanie naśladować zachowanie dzikich kaczek, będąc atrakcyjnym dla obserwujących je osobników i nakłaniając je do zbliżenia się, co ułatwia myśliwemu oddanie strzału. Skuteczność bałwanka polega na jego zdolności do przyciągania uwagi kaczorów i prowokowania reakcji łowieckiej.

Bałwanki są projektowane tak, aby jak najwierniej naśladować wygląd i zachowanie dzikich kaczek. Poprzez precyzyjne odwzorowanie detali oraz wykorzystanie odpowiednich barw i kształtów, stwarzają one iluzję obecności rzeczywistych ptaków na tafli wody. Różnorodność materiałów używanych do produkcji bałwanków pozwala dostosować je do zmiennych warunków terenowych oraz daje możliwość wyboru w zależności od preferencji myśliwego i specyfiki okoliczności polowania. Wprowadzenie bałwanka do środowiska naturalnego ma na celu maksymalne upodobnienie go do dzikich kaczek oraz przyciągnięcie ich uwagi.

Podczas stosowania bałwanka jako narzędzia łowieckiego należy pamiętać o zachowaniu zasad etycznej i odpowiedzialnej praktyki łowieckiej. Należy również dbać o to, aby nie zakłócać naturalnego porządku środowiska oraz nie szkodzić populacji dzikich ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwanek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

baranek

inaczej kszyk.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)