Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baranek

baranek

inaczej kszyk.

Baranek (kszyk) - ptak z rodziny brodźców, o charakterystycznym wyglądzie. Jest nieco większy od szpaka, ma długi, szpiczasty dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, a brzuch biały. Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana, stąd pochodzi jego nazwa "baranek". Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł 42,5-43,5 cm (samice są nieco mniejsze). Zamieszkuje bagna i podmokłe łąki.

Baranek poluje głównie na dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje do Polski w marcu i kwietniu oraz odlatuje w sierpniu i wrześniu. Samica składa 4-5 jaj w naziemnym gnieździe i wysiaduje je przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią latać już po 19 dniach od urodzenia. Baranek jest ptakiem łownym cenionym ze względu na trudność w upolowaniu.

Jest to ceniony ptak łowny o trudnym do wykonania strzale. Jego głos oraz wyjątkowy wygląd sprawiają, że jest często spotykanym ptakiem w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,