Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baranek

baranek

inaczej kszyk.

Baranek jest ptakiem o charakterystycznym wyglądzie. Ma długi, szpiczasty dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, a brzuch biały. Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Długość ciała wynosi 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł 42,5- 43,5 cm (samica nieco mniejsza). Zamieszkuje bagna i podmokle łąki. Pożywienie kszyka stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień.

Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia. Baranek jest ptakiem łownym i cenionym jako zdobycz myśliwska ze względu na trudny strzał.

Baranek jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to ptak o charakterystycznym wyglądzie i głosie oraz trudnym strzale. Jego pożywieniem są dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przybywa do nas na początku wiosny i odlatuje na początku jesieni. Samica składa 4-5 jaj i wysiaduje je przez 19-21 dni. Pisklęta szybko się rozwijają i już po 19 dniach od chwili urodzenia potrafią latać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

baranek

inaczej kszyk.

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

bigle

angielska rasa psów gończych.

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

brochowisko

inaczej babrzysko.