Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baranek

baranek

inaczej kszyk.

Baranek (kszyk) - ptak z rodziny brodźców, o charakterystycznym wyglądzie. Jest nieco większy od szpaka, ma długi, szpiczasty dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, a brzuch biały. Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana, stąd pochodzi jego nazwa "baranek". Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł 42,5-43,5 cm (samice są nieco mniejsze). Zamieszkuje bagna i podmokłe łąki.

Baranek poluje głównie na dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje do Polski w marcu i kwietniu oraz odlatuje w sierpniu i wrześniu. Samica składa 4-5 jaj w naziemnym gnieździe i wysiaduje je przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią latać już po 19 dniach od urodzenia. Baranek jest ptakiem łownym cenionym ze względu na trudność w upolowaniu.

Jest to ceniony ptak łowny o trudnym do wykonania strzale. Jego głos oraz wyjątkowy wygląd sprawiają, że jest często spotykanym ptakiem w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

buchta

inaczej buchtowisko.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.