Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baranek

baranek

inaczej kszyk.

Baranek jest ptakiem o charakterystycznym wyglądzie. Ma długi, szpiczasty dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, a brzuch biały. Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Długość ciała wynosi 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł 42,5- 43,5 cm (samica nieco mniejsza). Zamieszkuje bagna i podmokle łąki. Pożywienie kszyka stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień.

Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia. Baranek jest ptakiem łownym i cenionym jako zdobycz myśliwska ze względu na trudny strzał.

Baranek jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to ptak o charakterystycznym wyglądzie i głosie oraz trudnym strzale. Jego pożywieniem są dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przybywa do nas na początku wiosny i odlatuje na początku jesieni. Samica składa 4-5 jaj i wysiaduje je przez 19-21 dni. Pisklęta szybko się rozwijają i już po 19 dniach od chwili urodzenia potrafią latać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bojownik batalion

inaczej batalion.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.