Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: byk stadny

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

Byk stadny to jeleń, który w okresie rykowiska włada chmarą. Jest to okres, w którym samce walczą o przywództwo i dostęp do samic. Byki stadne są zazwyczaj starsze i silniejsze od innych samców, a ich ryki są głośniejsze i bardziej donośne. Byki stadne mają tendencję do tworzenia dużych stad, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników.

Byki stadne są bardzo silne i agresywne, a ich ryki słyszalne są na duże odległości. Służą one do wystraszania innych samców i zapewnienia sobie dostępu do samic. Byki stadne mają tendencję do tworzenia hierarchii w swoich stadach, z silniejszymi bykami na szczycie.

Byki stadne są ważnymi członkami łowiska, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na populację jeleni. Ich obecność może pomóc w utrzymaniu zdrowia populacji poprzez ograniczenie liczebności młodych samców oraz poprawienie jakości genetycznej populacji poprzez selektywne parowanie się z najsilniejszymi samicami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj byk stadny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bączek

inaczej antabka.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

bok

inaczej nadlufka.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.