Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: byk stadny

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

Byk stadny to samiec jelenia w okresie rykowiska, który władają chmarą, czyli grupą samic. W tym czasie byki rywalizują między sobą o przywództwo i prawo do zapładniania samic. Byki stadne charakteryzują się tym, że są zazwyczaj starsze i silniejsze od innych samców w stadzie. Ich ryki są głośniejsze i bardziej donośne, co ma na celu przyciągnięcie samic oraz odstraszanie innych samców.

Byki stadne mają tendencję do tworzenia dużych grup zwanych stadami, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Te grupy mogą podróżować przez duże obszary leśne podczas okresu godowego. Byki stadne wykorzystują swoją siłę i agresję, a także donośne ryki, aby utrzymać dominację nad innymi samcami oraz zapewnić sobie dostęp do samic.

W hierarchii stada byków stadnych zazwyczaj te najbardziej silne zajmują pozycje przywódcze. Obecność byków stadnych jest istotna dla ekosystemu łowieckiego, ponieważ ich udział może wpływać pozytywnie na populację jeleni. Może to mieć wpływ na zdrowie populacji poprzez ograniczenie liczby młodych samców oraz poprawę genetyczną poprzez sezonowe kojarzenie się z najsilniejszymi samicami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj byk stadny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekas kszyk

inaczej kszyk.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.