Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: byk stadny

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

Byk stadny to samiec jelenia w okresie rykowiska, który władają chmarą, czyli grupą samic. W tym czasie byki rywalizują między sobą o przywództwo i prawo do zapładniania samic. Byki stadne charakteryzują się tym, że są zazwyczaj starsze i silniejsze od innych samców w stadzie. Ich ryki są głośniejsze i bardziej donośne, co ma na celu przyciągnięcie samic oraz odstraszanie innych samców.

Byki stadne mają tendencję do tworzenia dużych grup zwanych stadami, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Te grupy mogą podróżować przez duże obszary leśne podczas okresu godowego. Byki stadne wykorzystują swoją siłę i agresję, a także donośne ryki, aby utrzymać dominację nad innymi samcami oraz zapewnić sobie dostęp do samic.

W hierarchii stada byków stadnych zazwyczaj te najbardziej silne zajmują pozycje przywódcze. Obecność byków stadnych jest istotna dla ekosystemu łowieckiego, ponieważ ich udział może wpływać pozytywnie na populację jeleni. Może to mieć wpływ na zdrowie populacji poprzez ograniczenie liczby młodych samców oraz poprawę genetyczną poprzez sezonowe kojarzenie się z najsilniejszymi samicami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj byk stadny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bok

inaczej nadlufka.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

białozór

inaczej sokół białozór.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.