Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: byk stadny

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

Byk stadny to samiec jelenia w okresie rykowiska, który władają chmarą, czyli grupą samic. W tym czasie byki rywalizują między sobą o przywództwo i prawo do zapładniania samic. Byki stadne charakteryzują się tym, że są zazwyczaj starsze i silniejsze od innych samców w stadzie. Ich ryki są głośniejsze i bardziej donośne, co ma na celu przyciągnięcie samic oraz odstraszanie innych samców.

Byki stadne mają tendencję do tworzenia dużych grup zwanych stadami, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Te grupy mogą podróżować przez duże obszary leśne podczas okresu godowego. Byki stadne wykorzystują swoją siłę i agresję, a także donośne ryki, aby utrzymać dominację nad innymi samcami oraz zapewnić sobie dostęp do samic.

W hierarchii stada byków stadnych zazwyczaj te najbardziej silne zajmują pozycje przywódcze. Obecność byków stadnych jest istotna dla ekosystemu łowieckiego, ponieważ ich udział może wpływać pozytywnie na populację jeleni. Może to mieć wpływ na zdrowie populacji poprzez ograniczenie liczby młodych samców oraz poprawę genetyczną poprzez sezonowe kojarzenie się z najsilniejszymi samicami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj byk stadny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.