Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brok

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

Brok – dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu, używanego do łowienia małych ptaków i drobnej zwierzyny. W literaturze łowieckiej oraz w dawnym rzemiośle myśliwskim termin "brok" był stosowany dla określenia śrutu o średnicy poniżej 2 mm. Brok był wykorzystywany głównie do polowań na ptactwo drobne, takie jak skowronki, szpaki czy strzyżyki, ale także do łowienia małych zwierząt lądowych jak zające czy kuropatwy.

Nazwa "brok" wskazuje na bardzo małą wielkość śrutu, który mógł być używany zarówno w strzelbach hakowych, jak i gładkolufowych. Z racji swojej niewielkiej masy i rozmiaru, broki charakteryzowały się krótkim zasięgiem i ograniczoną siłą penetracji, co sprawiało, że były skuteczne jedynie podczas polowań na bliskie odległości.

Współcześnie stosowanie terminu "brok" jest mocno ograniczone, ponieważ obecnie preferowane są większe kalibry śrutu oraz nowoczesne materiały, które zapewniają lepsze parametry balistyczne i skuteczność strzału. Niemniej jednak historia tego terminu stanowi istotny element tradycji myśliwskiej oraz rozwoju broni i amunicji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.