Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brok

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

Brok – dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu, używanego do łowienia małych ptaków i drobnej zwierzyny. W literaturze łowieckiej oraz w dawnym rzemiośle myśliwskim termin "brok" był stosowany dla określenia śrutu o średnicy poniżej 2 mm. Brok był wykorzystywany głównie do polowań na ptactwo drobne, takie jak skowronki, szpaki czy strzyżyki, ale także do łowienia małych zwierząt lądowych jak zające czy kuropatwy.

Nazwa "brok" wskazuje na bardzo małą wielkość śrutu, który mógł być używany zarówno w strzelbach hakowych, jak i gładkolufowych. Z racji swojej niewielkiej masy i rozmiaru, broki charakteryzowały się krótkim zasięgiem i ograniczoną siłą penetracji, co sprawiało, że były skuteczne jedynie podczas polowań na bliskie odległości.

Współcześnie stosowanie terminu "brok" jest mocno ograniczone, ponieważ obecnie preferowane są większe kalibry śrutu oraz nowoczesne materiały, które zapewniają lepsze parametry balistyczne i skuteczność strzału. Niemniej jednak historia tego terminu stanowi istotny element tradycji myśliwskiej oraz rozwoju broni i amunicji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

baranek

inaczej kszyk.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.