Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: badylarz

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

Badylarz to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do byka łosia lub daniela, który posiada poroże o odnogach jak u jelenia. Poroże tego zwierzęcia składa się z dwóch głównych części: rogów i odnóg. Rogi są zwykle dłuższe i grubsze niż u jelenia, a odnogi są krótsze i cieńsze. Badylarz może być łatwo rozpoznany po swoim charakterystycznym porożu, które jest bardziej podobne do poroża jelenia niż do poroża łosia lub daniela.

Badylarz jest rzadko spotykanym zwierzęciem w Europie, ale można go spotkać w niektórych rejonach Rosji i na Syberii. Zazwyczaj badylarze są mniejsze niż ich odpowiedniki łosia lub daniela, ale mogą osiągnąć masę do 300 kg. Sierść badylarza jest ciemniejsza niż u innych gatunków łosi i danieli, a ich rogacze są bardziej skomplikowane i mają więcej odnóg.

Badylarzy można polować tylko w niektórych regionach Rosji i na Syberii. Polowanie na te zwierzęta jest trudne ze względu na ich rzadkość i trudno dostępne siedliska. Badylarze są również chronione przez prawo, więc polowanie na nie bez pozwolenia może być surowo karane.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj badylarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

brochowisko

inaczej babrzysko.

bekas kszyk

inaczej kszyk.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)