Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: badylarz

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

Badylarz to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do byka łosia lub daniela, który posiada poroże o odnogach jak u jelenia. Poroże tego zwierzęcia składa się z dwóch głównych części: rogów i odnóg. Rogi są zwykle dłuższe i grubsze niż u jelenia, a odnogi są krótsze i cieńsze. Badylarz może być łatwo rozpoznany po swoim charakterystycznym porożu, które jest bardziej podobne do poroża jelenia niż do poroża łosia lub daniela.

Badylarz jest rzadko spotykanym zwierzęciem w Europie, ale można go spotkać w niektórych rejonach Rosji i na Syberii. Zazwyczaj badylarze są mniejsze niż ich odpowiedniki łosia lub daniela, ale mogą osiągnąć masę do 300 kg. Sierść badylarza jest ciemniejsza niż u innych gatunków łosi i danieli, a ich rogacze są bardziej skomplikowane i mają więcej odnóg.

Badylarzy można polować tylko w niektórych regionach Rosji i na Syberii. Polowanie na te zwierzęta jest trudne ze względu na ich rzadkość i trudno dostępne siedliska. Badylarze są również chronione przez prawo, więc polowanie na nie bez pozwolenia może być surowo karane.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj badylarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

brochowisko

inaczej babrzysko.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)