Definicja hasła: badylarz
- badylarz
byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.
Badylarz to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do byka łosia lub daniela, który posiada poroże o odnogach jak u jelenia. Poroże tego zwierzęcia składa się z dwóch głównych części: rogów i odnóg. Rogi są zwykle dłuższe i grubsze niż u jelenia, a odnogi są krótsze i cieńsze. Badylarz może być łatwo rozpoznany po swoim charakterystycznym porożu, które jest bardziej podobne do poroża jelenia niż do poroża łosia lub daniela.
Badylarz jest rzadko spotykanym zwierzęciem w Europie, ale można go spotkać w niektórych rejonach Rosji i na Syberii. Zazwyczaj badylarze są mniejsze niż ich odpowiedniki łosia lub daniela, ale mogą osiągnąć masę do 300 kg. Sierść badylarza jest ciemniejsza niż u innych gatunków łosi i danieli, a ich rogacze są bardziej skomplikowane i mają więcej odnóg.
Badylarzy można polować tylko w niektórych regionach Rosji i na Syberii. Polowanie na te zwierzęta jest trudne ze względu na ich rzadkość i trudno dostępne siedliska. Badylarze są również chronione przez prawo, więc polowanie na nie bez pozwolenia może być surowo karane.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj badylarz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażant kaukaski
inaczej bażant zwyczajny.
- bukiet
gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.
- bełt
krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.
- brochowisko
inaczej babrzysko.
- bekas kszyk
inaczej kszyk.
- borówka
przeważnie drewniana trąbka myśliwska.
- berto
drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.
- biała broń myśliwska
broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)
- babrzysko, babrzysko, brochowisko
błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.