Definicja hasła: badylarz
- badylarz
byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.
Badylarz to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do byka łosia lub daniela, który posiada poroże o odnogach jak u jelenia. Poroże tego zwierzęcia składa się z dwóch głównych części: rogów i odnóg. Rogi są zwykle dłuższe i grubsze niż u jelenia, a odnogi są krótsze i cieńsze. Badylarz może być łatwo rozpoznany po swoim charakterystycznym porożu, które jest bardziej podobne do poroża jelenia niż do poroża łosia lub daniela.
Badylarz jest rzadko spotykanym zwierzęciem w Europie, ale można go spotkać w niektórych rejonach Rosji i na Syberii. Zazwyczaj badylarze są mniejsze niż ich odpowiedniki łosia lub daniela, ale mogą osiągnąć masę do 300 kg. Sierść badylarza jest ciemniejsza niż u innych gatunków łosi i danieli, a ich rogacze są bardziej skomplikowane i mają więcej odnóg.
Badylarzy można polować tylko w niektórych regionach Rosji i na Syberii. Polowanie na te zwierzęta jest trudne ze względu na ich rzadkość i trudno dostępne siedliska. Badylarze są również chronione przez prawo, więc polowanie na nie bez pozwolenia może być surowo karane.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj badylarz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)
- brodzące, brodzące (Ciconiformes)
rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.
- biała stopa
teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.
- burknięcie
charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.
- bruceloza
inaczej choroba Banga.
- białoczółka
inaczej gęś białoczelna.
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- brochowisko
inaczej babrzysko.