Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baskila

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

Baskila jest jednym z najważniejszych elementów łamanej broni myśliwskiej. Jest to metalowa część, która łączy kolbę z lufami. Wykonana jest zwykle z mosiądzu lub stali, a jej wygląd może się różnić w zależności od modelu broni. Baskila ma również kilka funkcji, które służą do napinania, odpalania i zabezpieczania broni.

Napinacz jest mechanizmem, który pozwala na napinanie sprężyny w baskili. Pozwala to na ustawienie broni w pozycji gotowej do strzału. Odpalacz jest mechanizmem, który umożliwia odpalenie naboju przez przesunięcie baskili do przodu. Zabezpiecznik jest mechanizmem, który blokuje baskilę w pozycji otwartej lub zamkniętej, aby uniemożliwić strzelanie.

Baskila jest ważnym elementem łamanej broni myśliwskiej i pełni kilka funkcji. Napinacz umożliwia napinanie sprężyny, odpalacz umożliwia odpalenie naboju, a zabezpiecznik blokuje baskilę w pozycji otwartej lub zamkniętej. Baskila może być wykonana z mosiądzu lub stali i jej wygląd może się różnić w zależności od modelu broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baskila w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

basior

dorosły samiec wilka.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bok

inaczej nadlufka.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.