Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baskila

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

Baskila w łowiskowej broni jest istotnym elementem łączącym kolbę z lufami. Wykonana zazwyczaj z mosiądzu lub stali, pełni kluczową rolę w procesie napinania, odpalania i zabezpieczania broni. Wewnątrz baskili znajdują się niezbędne mechanizmy umożliwiające te czynności. Napinacz umożliwia naprężenie sprężyny, przygotowując broń do strzału. Odpalacz służy do wystrzału naboju poprzez przesunięcie baskili do przodu. Zabezpiecznik blokuje baskilę w pozycji otwartej lub zamkniętej, co uniemożliwia przypadkowe oddanie strzału. Baskila odgrywa kluczową rolę w działaniu broni, zapewniając bezpieczeństwo oraz odpowiednie funkcjonowanie podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baskila w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

baranek

inaczej kszyk.

bączek

inaczej antabka.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.