Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: baskila

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

Baskila jest jednym z najważniejszych elementów łamanej broni myśliwskiej. Jest to metalowa część, która łączy kolbę z lufami. Wykonana jest zwykle z mosiądzu lub stali, a jej wygląd może się różnić w zależności od modelu broni. Baskila ma również kilka funkcji, które służą do napinania, odpalania i zabezpieczania broni.

Napinacz jest mechanizmem, który pozwala na napinanie sprężyny w baskili. Pozwala to na ustawienie broni w pozycji gotowej do strzału. Odpalacz jest mechanizmem, który umożliwia odpalenie naboju przez przesunięcie baskili do przodu. Zabezpiecznik jest mechanizmem, który blokuje baskilę w pozycji otwartej lub zamkniętej, aby uniemożliwić strzelanie.

Baskila jest ważnym elementem łamanej broni myśliwskiej i pełni kilka funkcji. Napinacz umożliwia napinanie sprężyny, odpalacz umożliwia odpalenie naboju, a zabezpiecznik blokuje baskilę w pozycji otwartej lub zamkniętej. Baskila może być wykonana z mosiądzu lub stali i jej wygląd może się różnić w zależności od modelu broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj baskila w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

bielak

inaczej zając bielak.

bączek

inaczej antabka.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.