Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: butelka

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

Butelka to charakterystyczna postawa zaniepokojonego koguta głuszca, którego szyja jest wyciągnięta ku górze. Jest to zachowanie obserwowane u ptaków występujących na terenach leśnych, zwłaszcza w chaszczach i zagajnikach. Postawa butelki może mieć różne znaczenia w kontekście zachowań społecznych i sygnałów komunikacyjnych pomiędzy ptakami.

Podczas wystawiania postawy butelki, kogut głuszca może wydawać charakterystyczne dźwięki alarmowe lub ostrzegawcze, informując inne osobniki o niebezpieczeństwie bądź intruzach w ich terytorium. Ponadto, ta postawa może być również sposobem wyrażenia gotowości do walki i obrony swojego terytorium oraz stada.

W środowisku łowieckim pojęcie "butelka" może być używane przez myśliwych do opisania takiej postawy u koguta głuszca, co pozwala im na lepsze zrozumienie zachowań dzikich ptaków oraz zwiększenie skuteczności polowania na ten gatunek. Z kolei dla obserwatorów przyrody czy naukowców zajmujących się zachowaniami zwierząt, postawa butelki stanowi interesujący obiekt badań nad komunikacją i interakcjami społecznymi ptaków leśnych.

Postawa butelki jest więc istotnym elementem zachowań społecznych kogutów głuszca, który pełni rolę ostrzegawczą oraz komunikacyjną w ich środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj butelka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.