Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: butelka

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

Butelka to charakterystyczna postawa zaniepokojonego koguta głuszca, którego szyja jest wyciągnięta ku górze. Jest to zachowanie obserwowane u ptaków występujących na terenach leśnych, zwłaszcza w chaszczach i zagajnikach. Postawa butelki może mieć różne znaczenia w kontekście zachowań społecznych i sygnałów komunikacyjnych pomiędzy ptakami.

Podczas wystawiania postawy butelki, kogut głuszca może wydawać charakterystyczne dźwięki alarmowe lub ostrzegawcze, informując inne osobniki o niebezpieczeństwie bądź intruzach w ich terytorium. Ponadto, ta postawa może być również sposobem wyrażenia gotowości do walki i obrony swojego terytorium oraz stada.

W środowisku łowieckim pojęcie "butelka" może być używane przez myśliwych do opisania takiej postawy u koguta głuszca, co pozwala im na lepsze zrozumienie zachowań dzikich ptaków oraz zwiększenie skuteczności polowania na ten gatunek. Z kolei dla obserwatorów przyrody czy naukowców zajmujących się zachowaniami zwierząt, postawa butelki stanowi interesujący obiekt badań nad komunikacją i interakcjami społecznymi ptaków leśnych.

Postawa butelki jest więc istotnym elementem zachowań społecznych kogutów głuszca, który pełni rolę ostrzegawczą oraz komunikacyjną w ich środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj butelka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)