Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: biała broń myśliwska

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i nóż myśliwski.

Biała broń myśliwska to rodzaj broni zaczepnej, która jest używana do walki wręcz. Najbardziej popularnymi rodzajami białej broni myśliwskiej są rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz i nóż myśliwski.

Rohatyna to długi, cienki przedmiot wykonany z drewna lub metalu. Jest on używany do polowania na zwierzęta lub do walki wręcz. Oszczep jest podobny do rohatyny, ale ma ostrze na końcu. Kordelas to długi miecz zakończony szerokim ostrzem. Jest on używany do polowania na duże zwierzęta lub do walki wręcz. Tasak to krótki miecz o szerokim ostrzu i jest używany do polowania na małe zwierzęta lub do walki wręcz. Miecz jest długim ostrzem wykonanym z metalu i jest używany do walki wręcz. Nóż myśliwski to krótki nóż o ostrym ostrzu i jest używany do polowania na małe zwierzęta lub do walki wręcz.

Obecnie biała broń myśliwska jest głównie używana tylko do dwóch celów: kordelasy są używane tylko do dokłuwania grubego zwierza (co w Polsce jest zabronione) oraz noże myśliwskie są używane głównie do polowania na małe zwierzęta lub do walki wręcz.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj biała broń myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bruceloza

inaczej choroba Banga.

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.