Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bruceloza

bruceloza

inaczej choroba Banga.

Bruceloza jest chorobą zakaźną, która występuje u zwierząt łownych. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie z grupy brucella. Bakterie te są w stanie przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie poprzez bezpośredni kontakt lub przez spożywanie skażonego pokarmu lub wody. Choroba ta może być również przenoszona na ludzi, dlatego ważne jest, aby łowcy i myśliwi byli świadomi jej istnienia i unikali bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami.

Objawy brucelozy u zwierząt łownych obejmują gorączkę, osłabienie, utratę apetytu, biegunki i wymioty. Choroba ta może również powodować uszkodzenia nerek i wątroby oraz poważne problemy zdrowotne u ciężarnych samic. U niektórych gatunków może to prowadzić do poronienia lub martwego urodzenia.

Zwalczanie brucelozy jest bardzo trudne, ponieważ bakterie te są odporne na większość antybiotyków. Najlepszym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby jest unikanie bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami oraz regularne szczepienia zwierząt domowych i hodowlanych. Ponadto ważne jest, aby łowcy i myśliwi byli świadomi objawów brucelozy i informowali lekarzy weterynarii o każdym przypadku choroby u swoich ofiar.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bruceloza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.