Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bruceloza

bruceloza

inaczej choroba Banga.

Bruceloza, inaczej znana jako choroba Banga, jest zakaźną chorobą występującą u zwierząt łownych. Wywoływana jest przez bakterie z grupy brucella, które mogą przenosić się poprzez bezpośredni kontakt między zwierzętami lub poprzez spożywanie skażonego pokarmu i wody. Istnieje również możliwość przenoszenia tej choroby na ludzi, dlatego ważne jest, aby myśliwi unikali bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami. Objawy brucelozy u zwierząt łownych obejmują gorączkę, osłabienie, utratę apetytu, biegunkę i wymioty. Choroba ta może prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby oraz poważnych problemów zdrowotnych u ciężarnych samic, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do poronienia lub martwego urodzenia. Jest to niezwykle trudna do zwalczania choroba ze względu na odporność bakterii na większość dostępnych antybiotyków. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się brucelozy, ważne jest unikanie bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, regularne szczepienia zwierząt hodowlanych oraz zgłaszanie przypadków choroby weterynarzowi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bruceloza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

blaski

inaczej trzeszcze.