Definicja hasła: blaszkodziobe
- blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)
rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. paznokciem. Skóra na brzegu dzioba twarzy wypukłe rogowe blaszki (stąd nazwa blaski), trzy przednie palce nóg są spięte błoną, czwarty (tylny) jest wolny. Świetnie pływają i wytrwale łatają. Żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami B. są ptakami towarzyskimi.
Blaszkodzioby to różnorodna grupa ptaków wodnych i wodno-błotnych, które są znane ze swojej charakterystycznej budowy ciała. Ich dzioby są pokryte miękką skórą, a na brzegu twarzy mają wypukłe rogowe blaszki, stąd ich nazwa. Blaszkodzioby mają długie i cienkie szyje oraz trzy przednie palce nóg spięte błoną, a czwarty (tylny) jest wolny. Są one doskonałymi pływakami i łatwo radzą sobie z żerowaniem na powierzchni wody. Żywią się głównie pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że siedzą na grzbiecie rodziców, gdy te pływają po wodzie. Blaszkodzioby są również ptakami towarzyskimi, więc czasami można je spotkać w stadach licznych do kilkuset osobników.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj blaszkodziobe w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- bruceloza
inaczej choroba Banga.
- baza hodowlana
pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.
- buchtowisko, buchtowisko, buchta
miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.
- borówka
przeważnie drewniana trąbka myśliwska.
- brew, brew, korale, róża
u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.
- bujanie
fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).
- bukiet
gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.