Definicja hasła: blaszkodziobe
- blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)
rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. paznokciem. Skóra na brzegu dzioba twarzy wypukłe rogowe blaszki (stąd nazwa blaski), trzy przednie palce nóg są spięte błoną, czwarty (tylny) jest wolny. Świetnie pływają i wytrwale łatają. Żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami B. są ptakami towarzyskimi.
Blaszkodzioby to różnorodna grupa ptaków wodnych i wodno-błotnych, które są znane ze swojej charakterystycznej budowy ciała. Ich dzioby są pokryte miękką skórą, a na brzegu twarzy mają wypukłe rogowe blaszki, stąd ich nazwa. Blaszkodzioby mają długie i cienkie szyje oraz trzy przednie palce nóg spięte błoną, a czwarty (tylny) jest wolny. Są one doskonałymi pływakami i łatwo radzą sobie z żerowaniem na powierzchni wody. Żywią się głównie pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że siedzą na grzbiecie rodziców, gdy te pływają po wodzie. Blaszkodzioby są również ptakami towarzyskimi, więc czasami można je spotkać w stadach licznych do kilkuset osobników.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj blaszkodziobe w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bruceloza
inaczej choroba Banga.
- brzemienna
jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.
- brok
dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.
- brek
typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.
- bielak
inaczej zając bielak.
- brochowisko
inaczej babrzysko.
- bębnienie
zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.
- biała broń myśliwska
broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.