Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: blaszkodziobe

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. paznokciem. Skóra na brzegu dzioba twarzy wypukłe rogowe blaszki (stąd nazwa blaski), trzy przednie palce nóg są spięte błoną, czwarty (tylny) jest wolny. Świetnie pływają i wytrwale łatają. Żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami B. są ptakami towarzyskimi.

Blaszkodziobe to różnorodna grupa ptaków wodnych i wodno-błotnych, które charakteryzują się specyficzną budową ciała. Ich dzioby są pokryte miękką skórą, a na brzegu twarzy posiadają wypukłe rogowe blaszki, stąd ich nazwa. Blaszkodzioby mają długie i cienkie szyje oraz trzy przednie palce nóg spięte błoną, a czwarty (tylny) jest wolny. Są one doskonałymi pływakami i łatwo radzą sobie z żerowaniem na powierzchni wody. Żywią się głównie pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Gnieżdżą się wśród roślinności nawodnej lub w pobliżu wody. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że siedzą na grzbiecie rodziców, gdy te pływają po wodzie.

Blaszkodziobe stanowią także ptaki towarzyskie, więc można je czasami spotkać w stadach licznych do kilkuset osobników. Ich zdolność do pływania i wytrwalego latania sprawia, że są doskonale przystosowane do życia na obszarach wodnych i błotnistych. Ponadto cechują się dobrze rozwiniętym instynktem rodowym, co przejawia się przez gniazdowanie wśród gęstej roślinności nadbrzeżnej czy też na polach bagiennych.

Blaszkodziobe żywią się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w ich sylwetce, jak i zwyczajach pokarmowych. Swoje gniazda zakładają najczęściej tam, gdzie mogą skutecznie ukryć potomstwo przed drapieżnikami oraz mieć łatwy dostęp do pokarmu.

Ze względu na swoją specyficzną budowę oraz świetne przystosowanie do życia w środowisku wodnym blaszkodziobe są obiektem zainteresowania nie tylko dla nauki leśnej i ekologii leśnej ale także dla miłośników przyrody oraz obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj blaszkodziobe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

bigle

angielska rasa psów gończych.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

budan

inaczej kureń.

bruceloza

inaczej choroba Banga.