Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bródka

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

Bródka to krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastające z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum). Bródka jest uważana za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów słonki i jest często wykorzystywana jako trofeum łowieckie. Może być także używana do oznaczania słonki, umożliwiając śledzenie jej ruchów i pozycji. Ponadto służy do oznaczania terytoriów słonek, które są oznaczone przez bródkę, co uniemożliwia innym ptakom wejście na teren słonki bez zgody. Bródka może również odzwierciedlać hierarchię w grupach słonek, pomagając określić pozycję danego ptaka w hierarchii. Dzięki bródce łowcy lepiej rozumieją zachowanie i pozycje słonek oraz stanowi istotny element trofeum łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bródka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)