Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bębenek

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

Bębenek - tradycyjny wabik stosowany do polowania na kuropatwy, składający się z naparstka, obciątego i obszytego irchą oraz napiętego końskiego włosa, generującego dźwięk przyciągający ptaki. Jest używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami wabików, takimi jak dzwonki lub trąbki. Bębenek jest prostym narzędziem, które łatwo wykonać samodzielnie. Jego skuteczność i prostota sprawiają, że jest popularny wśród myśliwych na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bębenek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bielactwo

inaczej albinizm.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

baranek

inaczej kszyk.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.