Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bębenek

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

Bębenek to jeden z najstarszych wabików na kuropatwy, który wykorzystywany jest do polowania. Jest to naparstek obszyty irchą z jednej strony, na której napięty jest koński włos. Włos ten służy do wytworzenia dźwięku, który przyciąga kuropatwy. Bębenek może być używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami wabików, takimi jak dzwonki lub trąbki.

Bębenek jest bardzo prostym narzędziem do polowania na kuropatwy i może być łatwo zrobiony przez każdego myśliwego. Aby go używać, myśliwy musi najpierw znaleźć odpowiedni naparstek i obciąć go tak, aby miał odpowiedni rozmiar. Następnie musi on obszyć naparstek irchą z jednej strony i naciągnąć koński włos na drugiej stronie. Gdy to zostanie zrobione, myśliwy może już używać bębenka do polowania na kuropatwy.

Bębenek to skuteczny i prosty sposób na polowanie na kuropatwy. Jego prostota sprawia, że jest on często używany przez myśliwych na całym świecie. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami wabików, aby przyciągnąć więcej ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bębenek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

buszówka

inaczej buszowanie.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.