Definicja hasła: bulgot
- bulgot
jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.
Bulgot to jeden z charakterystycznych głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas toków. Jest to głęboki, basowy dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Bulgot jest wydawany przez samca w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tarła. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać.
Bulgot jest wydawany przez samca cietrzewia w okresie godowym, który trwa od marca do maja. Samiec wydaje ten dźwięk, aby zaznaczyć swoje terytorium i zaprosić samice do tarła. Bulgot jest bardzo donośny i może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Samiec może wydawać ten dźwięk przez kilka godzin dziennie, a czasami nawet całą noc.
Bulgot jest również używany przez samca cietrzewia do ostrzegania innych ptaków o swoim terytorium. Jeśli inne ptaki zbliżają się zbyt blisko, samiec może wydawać bulgot, aby je ostrzec i powstrzymać je od wejścia na jego terytorium. Ten dźwięk może również być używany do oznaczenia pozycji samca w stadzie lub grupie ptaków.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bulgot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- broda
1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.
- berto
drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)
- badyle
1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- bieleć
o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).
- bąblowica
choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.
- brochowisko
inaczej babrzysko.
- bażant kaukaski
inaczej bażant zwyczajny.