Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bulgot

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

Bulgot to jeden z charakterystycznych głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas toków. Jest to głęboki, basowy dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Bulgot jest wydawany przez samca w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tarła. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać.

Bulgot jest wydawany przez samca cietrzewia w okresie godowym, który trwa od marca do maja. Samiec wydaje ten dźwięk, aby zaznaczyć swoje terytorium i zaprosić samice do tarła. Bulgot jest bardzo donośny i może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Samiec może wydawać ten dźwięk przez kilka godzin dziennie, a czasami nawet całą noc.

Bulgot jest również używany przez samca cietrzewia do ostrzegania innych ptaków o swoim terytorium. Jeśli inne ptaki zbliżają się zbyt blisko, samiec może wydawać bulgot, aby je ostrzec i powstrzymać od wejścia na jego terytorium. Ten dźwięk może również być używany do oznaczenia pozycji samca w stadzie lub grupie ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bulgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bielactwo

inaczej albinizm.

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

budan

inaczej kureń.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.