Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bulgot

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

Bulgot to jeden z charakterystycznych głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas toków. Jest to głęboki, basowy dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Bulgot jest wydawany przez samca w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tarła. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać.

Bulgot jest wydawany przez samca cietrzewia w okresie godowym, który trwa od marca do maja. Samiec wydaje ten dźwięk, aby zaznaczyć swoje terytorium i zaprosić samice do tarła. Bulgot jest bardzo donośny i może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Samiec może wydawać ten dźwięk przez kilka godzin dziennie, a czasami nawet całą noc.

Bulgot jest również używany przez samca cietrzewia do ostrzegania innych ptaków o swoim terytorium. Jeśli inne ptaki zbliżają się zbyt blisko, samiec może wydawać bulgot, aby je ostrzec i powstrzymać od wejścia na jego terytorium. Ten dźwięk może również być używany do oznaczenia pozycji samca w stadzie lub grupie ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bulgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.