Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bulgot

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

Bulgot to jeden z charakterystycznych głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas toków. Jest to głęboki, basowy dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Bulgot jest wydawany przez samca w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tarła. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać.

Bulgot jest wydawany przez samca cietrzewia w okresie godowym, który trwa od marca do maja. Samiec wydaje ten dźwięk, aby zaznaczyć swoje terytorium i zaprosić samice do tarła. Bulgot jest bardzo donośny i może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Samiec może wydawać ten dźwięk przez kilka godzin dziennie, a czasami nawet całą noc.

Bulgot jest również używany przez samca cietrzewia do ostrzegania innych ptaków o swoim terytorium. Jeśli inne ptaki zbliżają się zbyt blisko, samiec może wydawać bulgot, aby je ostrzec i powstrzymać od wejścia na jego terytorium. Ten dźwięk może również być używany do oznaczenia pozycji samca w stadzie lub grupie ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bulgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bielactwo

inaczej albinizm.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.