Definicja hasła: bruzda
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.
Bruzda jest szczególnym rodzajem wgłębienia, które można znaleźć na łykach starych byków jelenia. Jest to wyraźne wgłębienie, które tworzy się w miarę starzenia się zwierzęcia. Bruzdy są często mnogie i mogą być widoczne na obu stronach łyka. Służą one do identyfikacji danego zwierzęcia, ponieważ każdy jeleń ma unikalny układ bruzd. Bruzdy są również używane przez myśliwych do oceny wieku danego zwierzęcia. Im więcej bruzd, tym starszy jeleń.
Drugim znaczeniem bruzdy jest wgłębienie w profilu gwintowania lufy. Gwintowanie lufy polega na nawierceniu spiralnych rowków wewnątrz lufy, aby umożliwić prawidłowe umieszczenie naboju i zapobiec jego przesunięciu się podczas strzału. Bruzda jest wgłębieniem w profilu gwintowania lufy, które umożliwia lepsze dopasowanie naboju do lufy i zapobiega jego przesunięciu się podczas strzału. Jest to istotne szczególnie dla precyzyjnych strzałów, ponieważ zapewnia stabilną trajektorię naboju.
Dodatkowo, bruzda może być wykorzystywana do określenia typu naboju, który można użyć do danej broni. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu naboju do bruzd w profilu gwintowania uzyskuje się optymalną prędkość i stabilność pocisku podczas lotu przez lufę, co przekłada się na większą celność strzału.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bruzda w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bobrowanie
szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.
- biegi
nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- bujanie
fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).
- baskila
metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.
- breneka
potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.
- buszówka
inaczej buszowanie.
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- bróg
ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.