Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bruzda

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

Bruzda jest szczególnym rodzajem wgłębienia, które można znaleźć na łykach starych byków jelenia. Jest to wyraźne wgłębienie, które tworzy się w miarę starzenia się zwierzęcia. Bruzdy są często mnogie i mogą być widoczne na obu stronach łyka. Służą one do identyfikacji danego zwierzęcia, ponieważ każdy jeleń ma unikalny układ bruzd. Bruzdy są również używane przez myśliwych do oceny wieku danego zwierzęcia. Im więcej bruzd, tym starszy jeleń.

Drugim znaczeniem bruzdy jest wgłębienie w profilu gwintowania lufy. Gwintowanie lufy polega na nawierceniu spiralnych rowków wewnątrz lufy, aby umożliwić prawidłowe umieszczenie naboju i zapobiec jego przesunięciu się podczas strzału. Bruzda jest wgłębieniem w profilu gwintowania lufy, które umożliwia lepsze dopasowanie naboju do lufy i zapobiega jego przesunięciu się podczas strzału. Jest to istotne szczególnie dla precyzyjnych strzałów, ponieważ zapewnia stabilną trajektorię naboju.

Dodatkowo, bruzda może być wykorzystywana do określenia typu naboju, który można użyć do danej broni. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu naboju do bruzd w profilu gwintowania uzyskuje się optymalną prędkość i stabilność pocisku podczas lotu przez lufę, co przekłada się na większą celność strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bruzda w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

blaski

inaczej trzeszcze.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

budowisko

inaczej gawra.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

buchta

inaczej buchtowisko.