Definicja hasła: bruzda
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.
Bruzda jest szczególnym rodzajem wgłębienia, które można znaleźć na łykach starych byków jelenia. Jest to wyraźne wgłębienie, które tworzy się w miarę starzenia się zwierzęcia. Bruzdy są często mnogie i mogą być widoczne na obu stronach łyka. Służą one do identyfikacji danego zwierzęcia, ponieważ każdy jeleń ma unikalny układ bruzd. Bruzdy są również używane przez myśliwych do oceny wieku danego zwierzęcia. Im więcej bruzd, tym starszy jeleń.
Drugim znaczeniem bruzdy jest wgłębienie w profilu gwintowania lufy. Gwintowanie lufy polega na nawierceniu spiralnych rowków wewnątrz lufy, aby umożliwić prawidłowe umieszczenie naboju i zapobiec jego przesunięciu się podczas strzału. Bruzda jest wgłębieniem w profilu gwintowania lufy, które umożliwia lepsze dopasowanie naboju do lufy i zapobiega jego przesunięciu się podczas strzału. Jest to istotne szczególnie dla precyzyjnych strzałów, ponieważ zapewnia stabilną trajektorię naboju.
Dodatkowo, bruzda może być wykorzystywana do określenia typu naboju, który można użyć do danej broni. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu naboju do bruzd w profilu gwintowania uzyskuje się optymalną prędkość i stabilność pocisku podczas lotu przez lufę, co przekłada się na większą celność strzału.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bruzda w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- baza hodowlana
pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.
- bażantarnia
zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.
- barwa
dawna nazwa farby zwierciny.
- buchta
inaczej buchtowisko.
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)
- bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny
bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.
- basista
jeleń wyróżniający się basowym głosem.