Definicja hasła: bezpieczeństwo na polowaniu
- bezpieczeństwo na polowaniu
środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu stanowiska (polowanie zbiorowe) lub rozpoczynając polowanie (polowanie indywidualne), kierując lufy zawsze w dół. Przed zejściem ze stanowiska broń rozładowujemy. Również w czasie przerw i po zakończeniu polowania indywidualnego natychmiast rozładowujemy broń. Podczas strzału (wyłącznie do rozpoznanego celu) należy pamiętać, że śrut może być niebezpieczny dla człowieka na odległość 300 m, a kula nawet na 5 km. Przyspiesznika w broni kulowej wolno używać tylko na polowaniu indywidualnym, w przypadku nieoddania strzału należy natychmiast go zwolnić. Należy również ściśle przestrzegać regulaminu polowań.
Bezpieczeństwo na polowaniu to zespół zasad i środków ostrożności mających na celu minimalizację ryzyka wypadków związanych z użytkowaniem broni palnej oraz innymi działaniami podejmowanymi podczas polowania. Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest świadomość, że broń jest narzędziem potencjalnie niebezpiecznym i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Istotne jest przenoszenie broni rozładowanej w futerale, a ładowanie jej powinno następować dopiero po zajęciu stanowiska (w przypadku polowań zbiorowych) lub rozpoczęciu polowania (dla polowań indywidualnych), z lufą skierowaną w dół.
Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest również właściwe zarządzanie procesem strzelania. Należy pamiętać, że zarówno śrut, jak i kula mogą stanowić zagrożenie dla ludzi na znaczne odległości, dlatego też strzał powinien być oddany wyłącznie w stronę rozpoznanego celu. Konieczne jest również upewnienie się, że nikt inny nie znajduje się w pobliżu celu oraz stosowanie przyspiesznika w broni kulowej jedynie podczas polowań indywidualnych, zwalnianie go natychmiast po nieoddaniu strzału.
Przestrzeganie regulaminu polowań oraz innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu stanowi kluczowy element zapewnienia odpowiedniej ochrony dla wszystkich uczestników polowania. Wszystkie te środki ostrożności są istotne dla minimalizacji ryzyka wypadków i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom uczestniczącym w polowaniach, jak i innym osobom przebywającym w ich otoczeniu.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bezpieczeństwo na polowaniu w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)
- bruceloza
inaczej choroba Banga.
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
- bażantowate, bażantowate (Phasianidae)
rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.
- baza paszowa
żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.
- bekasy
nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.
- breneka
potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej
- baza hodowlana
pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).