Definicja hasła: bezpieczeństwo na polowaniu
- bezpieczeństwo na polowaniu
środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu stanowiska (polowanie zbiorowe) lub rozpoczynając polowanie (polowanie indywidualne), kierując lufy zawsze w dół. Przed zejściem ze stanowiska broń rozładowujemy. Również w czasie przerw i po zakończeniu polowania indywidualnego natychmiast rozładowujemy broń. Podczas strzału (wyłącznie do rozpoznanego celu) należy pamiętać, że śrut może być niebezpieczny dla człowieka na odległość 300 m, a kula nawet na 5 km. Przyspiesznika w broni kulowej wolno używać tylko na polowaniu indywidualnym, w przypadku nieoddania strzału należy natychmiast go zwolnić. Należy również ściśle przestrzegać regulaminu polowań.
Bezpieczeństwo na polowaniu to zespół zasad i środków ostrożności mających na celu minimalizację ryzyka wypadków związanych z użytkowaniem broni palnej oraz innymi działaniami podejmowanymi podczas polowania. Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest świadomość, że broń jest narzędziem potencjalnie niebezpiecznym i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Istotne jest przenoszenie broni rozładowanej w futerale, a ładowanie jej powinno następować dopiero po zajęciu stanowiska (w przypadku polowań zbiorowych) lub rozpoczęciu polowania (dla polowań indywidualnych), z lufą skierowaną w dół.
Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest również właściwe zarządzanie procesem strzelania. Należy pamiętać, że zarówno śrut, jak i kula mogą stanowić zagrożenie dla ludzi na znaczne odległości, dlatego też strzał powinien być oddany wyłącznie w stronę rozpoznanego celu. Konieczne jest również upewnienie się, że nikt inny nie znajduje się w pobliżu celu oraz stosowanie przyspiesznika w broni kulowej jedynie podczas polowań indywidualnych, zwalnianie go natychmiast po nieoddaniu strzału.
Przestrzeganie regulaminu polowań oraz innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu stanowi kluczowy element zapewnienia odpowiedniej ochrony dla wszystkich uczestników polowania. Wszystkie te środki ostrożności są istotne dla minimalizacji ryzyka wypadków i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom uczestniczącym w polowaniach, jak i innym osobom przebywającym w ich otoczeniu.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bezpieczeństwo na polowaniu w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażantarnik
wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni
- buchta
inaczej buchtowisko.
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- babrzysko, babrzysko, brochowisko
błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.
- bębenek
wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.
- baskila
metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.
- batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)
ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)
- biała broń
broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż
- bukowisko
okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).