Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bezpieczeństwo na polowaniu

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu stanowiska (polowanie zbiorowe) lub rozpoczynając polowanie (polowanie indywidualne), kierując lufy zawsze w dół. Przed zejściem ze stanowiska broń rozładowujemy. Również w czasie przerw i po zakończeniu polowania indywidualnego natychmiast rozładowujemy broń. Podczas strzału (wyłącznie do rozpoznanego celu) należy pamiętać, że śrut może być niebezpieczny dla człowieka na odległość 300 m, a kula nawet na 5 km. Przyspiesznika w broni kulowej wolno używać tylko na polowaniu indywidualnym, w przypadku nieoddania strzału należy natychmiast go zwolnić. Należy również ściśle przestrzegać regulaminu polowań.

Bezpieczeństwo na polowaniu to zespół zasad i środków ostrożności mających na celu minimalizację ryzyka wypadków związanych z użytkowaniem broni palnej oraz innymi działaniami podejmowanymi podczas polowania. Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest świadomość, że broń jest narzędziem potencjalnie niebezpiecznym i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Istotne jest przenoszenie broni rozładowanej w futerale, a ładowanie jej powinno następować dopiero po zajęciu stanowiska (w przypadku polowań zbiorowych) lub rozpoczęciu polowania (dla polowań indywidualnych), z lufą skierowaną w dół.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest również właściwe zarządzanie procesem strzelania. Należy pamiętać, że zarówno śrut, jak i kula mogą stanowić zagrożenie dla ludzi na znaczne odległości, dlatego też strzał powinien być oddany wyłącznie w stronę rozpoznanego celu. Konieczne jest również upewnienie się, że nikt inny nie znajduje się w pobliżu celu oraz stosowanie przyspiesznika w broni kulowej jedynie podczas polowań indywidualnych, zwalnianie go natychmiast po nieoddaniu strzału.

Przestrzeganie regulaminu polowań oraz innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu stanowi kluczowy element zapewnienia odpowiedniej ochrony dla wszystkich uczestników polowania. Wszystkie te środki ostrożności są istotne dla minimalizacji ryzyka wypadków i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom uczestniczącym w polowaniach, jak i innym osobom przebywającym w ich otoczeniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bezpieczeństwo na polowaniu w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.