Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bezpieczeństwo na polowaniu

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu stanowiska (polowanie zbiorowe) lub rozpoczynając polowanie (polowanie indywidualne), kierując lufy zawsze w dół. Przed zejściem ze stanowiska broń rozładowujemy. Również w czasie przerw i po zakończeniu polowania indywidualnego natychmiast rozładowujemy broń. Podczas strzału (wyłącznie do rozpoznanego celu) należy pamiętać, że śrut może być niebezpieczny dla człowieka na odległość 300 m, a kula nawet na 5 km. Przyspiesznika w broni kulowej wolno używać tylko na polowaniu indywidualnym, w przypadku nieoddania strzału należy natychmiast go zwolnić. Należy również ściśle przestrzegać regulaminu polowań.

Bezpieczeństwo na polowaniu to zespół zasad i środków ostrożności mających na celu minimalizację ryzyka wypadków związanych z użytkowaniem broni palnej oraz innymi działaniami podejmowanymi podczas polowania. Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest świadomość, że broń jest narzędziem potencjalnie niebezpiecznym i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Istotne jest przenoszenie broni rozładowanej w futerale, a ładowanie jej powinno następować dopiero po zajęciu stanowiska (w przypadku polowań zbiorowych) lub rozpoczęciu polowania (dla polowań indywidualnych), z lufą skierowaną w dół.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest również właściwe zarządzanie procesem strzelania. Należy pamiętać, że zarówno śrut, jak i kula mogą stanowić zagrożenie dla ludzi na znaczne odległości, dlatego też strzał powinien być oddany wyłącznie w stronę rozpoznanego celu. Konieczne jest również upewnienie się, że nikt inny nie znajduje się w pobliżu celu oraz stosowanie przyspiesznika w broni kulowej jedynie podczas polowań indywidualnych, zwalnianie go natychmiast po nieoddaniu strzału.

Przestrzeganie regulaminu polowań oraz innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu stanowi kluczowy element zapewnienia odpowiedniej ochrony dla wszystkich uczestników polowania. Wszystkie te środki ostrożności są istotne dla minimalizacji ryzyka wypadków i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom uczestniczącym w polowaniach, jak i innym osobom przebywającym w ich otoczeniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bezpieczeństwo na polowaniu w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

buchta

inaczej buchtowisko.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.